Marmara’da toplanan deniz salyası, ekonomiye kazandırılacak

0
110

Marmara’da toplanan deniz salyası, ekonomiye kazandırılacak

DENİZ SALYASI EKONOMİYE KAZANDIRILACAK

Şubat ayından beri Marmara Denizi’nde görülen ve yaklaşık 3 aydır etkili olan deniz salyası, tedirginliğe neden oldu.

GÜBRE, TARIM İLACI VE TEMİZLİK MALZEMESİ YAPILACAK

Kirliliğin doğal yollarda giderilemeyeceğinin fark edilmesi sonrası, deniz salyaları çöp toplayan gemilerce temizlenmeye başlandı.

“TOPRAĞIN VERİMİNİ ARTIRMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Yılmaz, deniz salyasının kaynağı olan mikro alglerin ekonomiye kazandırılması için laboratuvarlar çalışmalarına hız kazandırdı.

“ÖZEL HASAR MAKİNELERİ GEREKİYOR”

Prof. Dr. Yılmaz, araştırma görevlisi Kübra Şentürk ve doktora öğrencisi Vesile Esra Dökümcüoğlu ile deniz salyasından aldıkları numuneleri mikrobiyolojik, toksikolojik ve kimyasal testleri yaparak, saf hale getirdi. Laboratuvar sonuçlarına göre geliştirilecek deniz salyasının gübre, tarım ilacı ve temizlik malzemesi olarak kullanılması hedefleniyor.

Marmara da toplanan deniz salyası, ekonomiye kazandırılacak #1

Prof. Dr. Mete Yılmaz, “Müsilaj çeşitli mikroorganizmalar tarafından oluşturulabilen bir yapı. Özellikle denizdeki mikro algler, plankton dediğimiz canlılar ortam koşulları sağlandığında aşırı derece çoğalabiliyorlar ve bazıları müsilaj maddesini salgılayabiliyor. Marmara özelinde düşünürsek, Marmara Denizi’ndeki kirlilik baskısı ve iklim değişikliğinden dolayı olan sıcaklık artışı bu canlıların üremesini çoğaltabiliyor. Canlılar aşırı derecede üreyince müsilaj salgılaması da yoğun oluyor ve deniz salyası dediğimiz olay meydana geliyor. Biz uzun yıllardır bu tür canlıların oluşturdukları müsilaj yapıları üzerine çalışıyoruz. Biliyoruz ki bunları biyoteknolojinin çeşitli alanlarına kaydırabiliriz. Örneğin tarımda verim artırmak için kullanılabiliyorlar, toprağın özelliklerini iyileştirebiliyorlar ya da ağır metal tutma kapasitelerinden kaynaklı olarak kurutulduktan sonra çevre temizlemede kullanılabilir. Bunun da ötesinde bazı müsilaj yapıları ilaç ham maddesi olarak kullanılabiliyor. Antiviral, antibakteriyel özellikleri var. Marmara’daki bu olay gündeme geldikten sonra topladığımız örnekleri çeşitli testlerden geçirdik. Örneğin bunların kimyasal, mikrobiyolojik, toksikolojik analizlerini yapıyoruz. Müsilaj maddesini, diğer maddelerden ayırıp saflaştırdık. İlerleyen aşamalarda bunların biyopestisit olarak kullanılabilme özelliklerini inceleyeceğiz. Bu projemizde tarımda zararlı böceklere karşı kullanılan kimyasalların yerine doğal ve doğada bozulabilen, insanlara ve çevreye zarar vermeyen yeni maddenin gelişmesi hedefleniyor. Müsilajı da burada kullanacağız. Ayrıca toprağa katarak da verimini artırmaya çalışacağız” dedi.

Marmara da toplanan deniz salyası, ekonomiye kazandırılacak #2

Deniz salyasını toplamak için sistem üzerinde çalıştıklarını belirten Prof. Dr. Yılmaz, “Doğadan toplanması ve yararlı bir ürüne dönüştürülmesi  için bir özel hasat makineleri gerekiyor. Çeşitli mühendislik birimleriyle birlikte müsilaj ve mikroalglerin hasadını gerçekleştirebileceğimiz sistemler tasarlama konusunda irtibat halindeyiz. Bunların toplanıp hem çevreye zarar vermeleri önleniyor hem de bunların bir ürüne dönüştürülmesi hedefleniyor” diye konuştu.

Marmara da toplanan deniz salyası, ekonomiye kazandırılacak #3

Marmara da toplanan deniz salyası, ekonomiye kazandırılacak #4

Marmara da toplanan deniz salyası, ekonomiye kazandırılacak #5

Marmara da toplanan deniz salyası, ekonomiye kazandırılacak #6

Marmara da toplanan deniz salyası, ekonomiye kazandırılacak #7

Marmara da toplanan deniz salyası, ekonomiye kazandırılacak #8

Marmara da toplanan deniz salyası, ekonomiye kazandırılacak #9

Marmara da toplanan deniz salyası, ekonomiye kazandırılacak #10

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz