Mardin’in Kızıltepe’de kuraklık mahsule yansıdı

0
216

Mardin’in Kızıltepe’de kuraklık mahsule yansıdı

MARDİN OVASI HUBUBAT MERKEZLERİNDEN BİRİ

Türkiye’de yaşanan kuraklığın bu yıl hasat dönemlerinde ürünlerin rekoltesine yansıdığı görülüyor.

Mardin’in Kızıltepe de kuraklık mahsule yansıdı #1

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin önde gelen hububat merkezlerinden biri olan Mardin ovasında buğday hasadına kuraklık gölgesinde başlandı.

30 DÖNÜMDEN 2 TON ÜRÜN ELDE EDİLDİ

Kızıltepe ilçesine bağlı Dügürg köyünde İsmail Didim, 30 dönümde 2 ton buğday elde etti. Geçen yıl aynı tarladan 12 ton ürün elde edilirken, kuraklık nedeni ile bu oran 2 tona geriledi.

“BU YIL KURAK GEÇTİ”

Çiftçi Didin, mahsulünü Kızıltepe Hububat ve Ticaret Merkezinde müzayede yapılmadığı için ambar başında sattı. Ürün, ilk mahsul olduğu için kilogramı 2 lira 30 kuruşa alıcı buldu.

Ekilen buğdayın tohumunu bile çıkarmadığını ifade eden Kızıltepe Hububat ve Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, “Bu sene ilk buğday hasadı bugün yapıldı. Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Dügürg köyünde İsmail Didin, 30 dönümde kasım ayında buğdayı ekmişti. 2 ton civarı geldi. Bu 30 dönüme ektiği tohum bile değildir. Fiyatı da normalde değerine göre kurak alanda ekilen buğday 2 bin ile 2 bin 150 lira arası bir fiyat değeri vardır. Fakat ilk mahsul olması itibarıyla biz her sene ilk çiftçimize katkı olsun diye sembolik bir fiyat veriyoruz. Tüccarımız İzzettin Denktaş, 2 bin 300 lira fiyat yazdı. Biz pazarlık etmiyoruz. Daima çiftçilerimizin gönlü hoş olsun diye ilk mahsule fiyat yüksek yazıyoruz. Şu anda piyasanın fiyatı bu değildir.” dedi.

Mardin’in Kızıltepe de kuraklık mahsule yansıdı #2

Mardin’de sezonun ilk mahsul buğdayını üreten çiftçi İsmail Didin, “Kasım ayında ektiğim 30 dönümlük buğdayımı mayıs ayında biçmiş oldum. Yaklaşık 2 ton verim aldım. Bu yıl kurak geçti. En büyük temennim seneye inşallah yağmur yağmasını diliyoruz.” diye konuştu.

Bölgede büyük verim kaybı yaşayan çiftçilerin tek ümidi şimdi de sulu arazilerde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz