Macaristan’dan, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi için Türkiye’ye destek

0
148

Macaristan’dan, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi için Türkiye’ye destek

“MACARİSTAN, TÜRKİYE AÇISINDAN ÖNEMLİ”

Resmi ziyaret kapsamında Budapeşte’de bulunan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Macaristan dan, Gümrük Birliği nin güncellenmesi için Türkiye ye destek #1

Muş, iki ülkenin çok iyi ilişkilere sahip olduğunu, Macar hükümetinin Türkiye ile olan ilişkilere büyük önem verdiğini ve Macaristan’ın da Türkiye açısından büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

“İKİLİ TİCARET HACMİ 3 MİLYAR DOLARA YAKLAŞTI”

İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin güçlenmesi için gereken tüm desteği vermeye çalıştıklarını kaydeden Mehmet Muş, Macaristan’ın Avrupa’nın kalbinde yer aldığını ve özellikle lojistik anlamda büyük öneme sahip olduğunu ifade etti.

Macaristan dan, Gümrük Birliği nin güncellenmesi için Türkiye ye destek #2

Ticaret Bakanı Muş, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin son dönemde ivme kazandığına dikkati çekerek, ”2001 yılında sadece 350 milyon dolar düzeyinde olan ikili ticaret hacmi 2020 sonu itibariyle 3 milyar dolara yaklaştı.” şeklinde konuştu.

MACARİSTAN, GÜMRÜK BİRLİĞİ’NİN GÜNCELLEMESİ KONUSUNDA TÜRKİYE’YE DESTEK VERİYOR

2002 ile 2021 Mart ayına kadar toplamda 91 milyon dolarlık Türk yatırımının Macaristan’a ulaştığına dikkati çeken Muş, Türk müteahhitlerinin Macaristan’da üstlendikleri iş sayısının da 29’a ulaştığını söyledi.

Macaristan dan, Gümrük Birliği nin güncellenmesi için Türkiye ye destek #3

İkili görüşmede Gümrük Birliği’nin güncellenmesi konusunun da görüşüldüğünü belirten Muş, Macaristan’ın bu konuda verdiği desteğin çok önemli olduğunu kaydederek, “Sayın Bakan, Macar hükümeti adına ülkemize bu konuda verdikleri desteğin süreceğine dair açıklamada bulundular.” diye konuştu.

“TÜRKİYE, DÜNYANIN EN DİNAMİK VE HIZLI BİR ŞEKİLDE GELİŞEN EKONOMİLERİNDEN BİRİ”

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto ise dünya ekonomisinde yeni bir dönemin başladığını ve Türkiye’nin dünyanın en dinamik ve hızlı bir şekilde gelişen ekonomilerinden biri olduğunu belirterek, Macar ekonomisinin gelişmesi için Türkiye ile iş birliğinin önemli olduğunu kaydetti.

“TÜRKİYE İLE AB’NİN İLİŞİSİ GÜÇLÜ KALMALI”

Szijjarto, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına rağmen iki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl yüzde 6, bu yıl ise bugüne kadar yüzde 27’lik bir büyüme kaydedildiğini belirtti.

“AB TÜRKİYE’YE VERDİĞİ SÖZLERİ YERİNE GETİRMELİ”

MUŞ, MACARİSTAN’DA GÜL BABA TÜRBESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Görüşmelerde Gümrük Birliği’nin güncellenmesi konusunun da görüşüldüğünü belirten Szijjarto, hükümetinin, Türkiye ile AB arasındaki iş birliğinin mümkün olduğu kadar güçlü olması gerektiğini düşündüğünü bu yüzden Türkiye ile Gümrük Birliği’nin güncellenmesini desteklediklerini kaydetti.

Peter Szijjarto

Peter Szijjarto, “Avrupa Birliği, Türkiye’ye verdiği sözleri yerine getirmeli ve Türkiye’nin Avrupa’nın güvenliğinde kilit rol oynadığı açık bir şekilde ortaya konulmalı.” şeklinde konuştu.

NATO birliklerinin Afganistan’dan çekilmesi konusunda da Szijjarto, çekilme sonrası meydana gelebilecek terör eylemlerinin yeniden yüz binlerce insanın göç ederek, Avrupa’ya doğru yola çıkmasına neden olabileceğini kaydetti.

Resmi temasları kapsamında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye gelen Muş, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile görüşmesinin ardından Macaristan’daki Osmanlı eserlerinden Gül Baba Türbesi’ni ziyaret etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz