LGS tercih robotu 2021: LGS tercihleri ne zaman, nasıl ve nereden yapılacak?

0
188

LGS tercih robotu 2021: LGS tercihleri ne zaman, nasıl ve nereden yapılacak?

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN?

Liselere Geçiş Sınavı’nın (LGS) açıklanmasıyla birlikte öğrencilerin ve velilerin gözü tercihlere çevrildi.

LGS TERCİHLERİ 2021

MEB tarafından geliştirilen K12Net Tercih Robotu, LGS tercih döneminde öğrencilerin en sık araştırdığı konuların başında geliyor. Fen, Sosyal Bilimler, Anadolu Lise taban puanlarını öğrenmek isteyen öğrenciler MEB LGS tercih robotu sistemine giriş yapmak istiyor.

LGS TERCİH ROBOTU 2021

Öğrenciler, bu robotu kullanarak istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görebiliyor

MEB TERCİH ROBOTU EKRANI

Peki lise tercihleri ne zaman ve nereden yapılacak? MEB tercih robotu nasıl kullanılır? İşte tüm detaylar…

Milli Eğitim Bakanlığınca açıklanan 2021 LGS tercih ve yerleştirme kılavuzuna göre, lise tercihleri 5-16 Temmuz tarihleri arasında yapılabilecek.

Bu yılki LGS merkezi ve yerel yerleştirmelerde, “8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı” kriteri kullanılmayacak.

LGS kılavuzuna göre, yerleştirme sonuçları 26 Temmuz 2021’de açıklanacak.

LGS tercih robotu 2021: LGS tercihleri ne zaman, nasıl ve nereden yapılacak?  #1

LGS’ye giren öğrenciler “Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullara”, sınava girmeyenler ise “Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar” için tercih yapabilecek.

Sınava katılmayanlara “Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar” tercih ekranı açılmayacak. Milli Eğitim Bakanlığı, puanıyla bir okula giremeyen öğrenciyi sınavsız tercih ettiği yerleri dikkate alarak yerleştirecek. Bu noktada önemli olan adres olacak.

LGS tercih robotu 2021: LGS tercihleri ne zaman, nasıl ve nereden yapılacak?  #2

Milli Eğitim Bakanlığı, ilk defa 2019’da oluşturduğu ve öğrencilerin tercihlerinde rehberlik etmesi amacıyla hazırladığı yüzdelik dilimlerine göre tercih robotunu güncelledi.

Öğrenciler, bu robotu kullanarak istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görebiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz