Küresel ısınmayı metan yiyen mikroplar yavaşlatıyor

0
164

Küresel ısınmayı metan yiyen mikroplar yavaşlatıyor

MİKROPLAR, METANI HIZLICA TÜKETİYOR

Küresel ısınma nedeniyle Dünya genelindeki ortalama sıcaklıklar yükseliyor ve bunun sonucunda iklimler değişiyor ve canlılar etkileniyor.

SICAKLIKLARI DENGELİYOR

Harvard Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, okyanus tabanında jeolojik olarak birbirinden farklı yedi gaz sızıntısını çevreleyen mikrobik canlıları inceledi.

Araştırmacılar, gaz sızıntılarının etrafında bulunan mikropların metan gazlarını yakalayarak bikarbonata dönüştürdüğünü gözlemledi.

Kaliforniya’nın Pasifik Okyanusu’na uzanan kıyısında bulunan Point Dume’de yaptıkları inceleme sonrası araştırmacılar, karbonat kayalarının etrafındaki mikropların, “en hızlı metan tüketimi gerçekleştiren mikroplar” olduğunu ortaya koydu.

Bilim insanları, okyanuslardaki “metan yiyen mikropların” gazın büyük bir kısmının atmosfere salınmasının önüne geçtiğini ve gazın deniz ekosisteminde kalmasını sağlayarak dünyanın sıcaklığını dengelediklerini savundu.

Küresel ısınmayı metan yiyen mikroplar yavaşlatıyor #1

Metanın küresel ısınmaya yol açan başlıca sera gazlarından olduğu ve atmosfere salınan metan gazının çoğunlukla insani faaliyetlerden kaynaklandığı biliniyor.

Daha önce yapılan araştırmalar, okyanuslardaki metan miktarının bilim insanlarının düşündüğünden çok daha fazla olduğunu, ancak bu gazın çok az bir kısmının atmosfere karıştığını göstermişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz