Küresel gıda fiyatları yüzde 24,1 artışla rekor kırdı

0
109

Küresel gıda fiyatları yüzde 24,1 artışla rekor kırdı

SÜT ÜRÜNLERİ VE BİTKİSELYAĞLAR YÜKSELDİ

Rusya-Ukrayna savaşı sürecinde en çok konuşulan konulardan birisi olan gıda fiyatlarının artışı ile ilgili bir rapor yayınlandı.

BİTKİSEL YAĞ FİYAT ENDEKSİ YÜZDE 8,5 ARTTI

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küresel gıda fiyatları endeksinin şubatta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi.

MAHSUL KOŞULLARI VE İHRACAT YAPABİLME ENDİŞELERİNİN FİYATLARINDAKİ ARTIŞA ETKİSİ VAR

Gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişiklikleri izleyen FAO Gıda Fiyat Endeksi, şubatta 140,7 puan oldu. Artış oranı geçen yılın şubat ayına göre ise yüzde 24,1 olarak gerçekleşti.

GIDA ÜRETİCİLERİNİN KÂR PAYI DARALDI

Küresel gıda fiyatlarının süt ürünleri ve bitkisel yağlar kaynaklı olarak artış göstermesi dikkati çekti.

BUĞDAY ÜRETİMİ ARTACAK

Tahıl Fiyat Endeksi, yükselen buğday ve mısır fiyatlarının etkisiyle aylık yüzde 2, yıllık ise yüzde 14,8 artış gösterdi. Söz konusu artışta, Karadeniz bölgesindeki iki büyük buğday ihracatçısı olan Ukrayna ve Rusya’nın savaşta olmasının buğday ve mısır ihracatını kısıtlayacağı endişesi etkili oldu.

RAPOR SAVAŞ ÖNCESİ KOŞULLARI KAPSIYOR

Küresel gıda fiyatları yüzde 24,1 artışla rekor kırdı #1

Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi palmiye, soya ve ayçiçek fiyatlarının itici gücü nedeniyle aylık yüzde 8,5, artış kaydetti. Ukrayna ve Rusya, küresel ayçiçek yağı ihracatının yaklaşık yüzde 80’ini gerçekleştiriyor.

Şeker Fiyat Endeksi, büyük ihracatçılar Hindistan ve Tayland’daki olumlu üretim beklentileri nedeniyle bir önceki aya göre yüzde 1,9 düştü.

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi kıt küresel arzın desteğiyle yüzde 6,4 artarken Et Fiyat Endeksi’nde ise yüzde 1,1 yükseliş oldu.

FAO, gıdada da yüksek maliyetlerin ithalata bağımlı ülkelerde yoksul nüfusları riske attığı konusunda uyardı. FAO Kıdemli Ekonomisti Upali Galketi Aratchilage, “mahsul koşulları ve ihracat yapabilme” konusundaki endişelerin küresel gıda fiyatlarındaki artışa kısmen sebep olduğunu belirtti.

Aratchilage, “Gıda enflasyonunda daha büyük itici güç, başta enerji, gübre ve yem sektörleri olmak üzere gıda üretiminin dışından geliyor.” ifadesini kullandı.

Küresel gıda fiyatları yüzde 24,1 artışla rekor kırdı #2

Tüm bu faktörlerin gıda üreticilerini kâr marjlarını daraltmaya ittiğini belirten Aratchilage, aynı zamanda bu üreticileri yatırım yapmaktan ve üretimi genişletmekten vazgeçirmeye zorladığını vurguladı.

FAO, Tahıl Arz ve Talep Özeti Raporu’nu da yayınladı. Raporda, 2022’de küresel buğday üretiminin ABD ve Asya’da yüksek verimin etkisiyle 2021’deki 775,4 milyon tondan 790 milyon tona yükselmesinin beklendiği kaydedildi.

2021-2022’de küresel tahıl kullanımının 2020-2021 seviyesinin yüzde 1,5 üzerine çıkacağının tahmin edildiği raporda, 2 milyar 802 milyon tona ulaşacağı öngörüldü.

Küresel gıda fiyatları yüzde 24,1 artışla rekor kırdı #3

FAO raporunda, tahminlerin Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın olası etkisinin hesaba katılmadan yapıldığı da aktarıldı.​​​​​​​

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz