Kurban satışları ne zaman başlayacak? Kurban kesimi tebliği 2021

0
98

Kurban satışları ne zaman başlayacak? Kurban kesimi tebliği 2021

KURBANLIKLAR NE ZAMAN GELECEK?

Kurban bayramı 20, 21, 22 ve 23 Temmuz tarihlerinde idrak edilecek.

KURBAN SATIŞLARI NE ZAMAN 2021?

Kurbanlık alacak olanlar ise hayvan pazarlarının ne zaman kurulacağını, kurbanlıkların ne zaman büyükşehirlere geleceğini araştırmaya başladı.

KURBAN KESİM TEBLİĞİ 2021

Kurban kesimine dair merak edilenlerin cevabı, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan 2021 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ’de yer alıyor.

Kurban satışları ne zaman başlayacak? Kurban kesimi tebliği 2021 #2

Peki kurban pazarları ne zaman açılacak? Kurbanlıklar ne zaman satılacak? İşte merak edilenler…

Tebliğe göre, kesim yerlerinde yoğunluk oluşmaması için randevu sistemi uygulanacak.

Kurban satış yerleri İstanbul’da bayramdan 15 gün, diğer illerde ise 1 ay önce hazır hale getirilecek. Bu tarihten önce kurbanlık hayvan girişine izin verilmeyecek.

İstanbul’a kurbanlık hayvan girişleri ise 5 Temmuz’dan itibaren, diğer illerde ise 20 Haziran’dan itibaren başlayacak. Hayvan satış alanında 8 metrekareye bir kişi olacak şekilde kontrollü insan girişi sağlanacak.

Kurban satışları ne zaman başlayacak? Kurban kesimi tebliği 2021 #1

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan 2021 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, illerde vali veya görevlendireceği bir vali yardımcısının, ilçelerde ise kaymakamın başkanlığında, müftülük, il veya ilçe sağlık müdürlüğü, il veya ilçe tarım ve orman müdürlüğü, çevre ve şehircilik il müdürlüğü, belediye ve Türkiye Diyanet Vakfı temsilcisinden oluşan Kurban Hizmetleri Komisyonu kurulacak.

Şehirlerde ihtiyacı karşılayacak sayıda ve kapasitede, kurban satış ve kesim yerleri ile adaklık kesim yerleri tesis edilecek. Kesim yerleri, genel sağlık şartlarına uygun, dezenfekte edilebilir, zemininde su biriktirmeyen, yeteri derecede aydınlatma ve havalandırması bulunan mekanlardan seçilecek. Ayrıca insanların sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanacak.

Halk eğitim merkezlerinde 20 saatlik “kurban kesim elemanı” kursu düzenlenecek. ​​​​​​​ Kesim yerlerinde, kasaplık belgesi veya kurban kesim elemanı kurslarından alınmış kurs bitirme belgesi ve hijyen eğitimi belgesi olanlar görevlendirilecek.

Kesim yerlerinde kesimlerin daha düzenli yapılması, zaman kaybının ve karmaşanın önlenmesi, yeni tip koronavirüs bulaşma riskini en aza indirmek için randevu sistemi uygulanacak. Kesim işlemlerinin bayramın ilk gününde yoğunlaşmaması için gerekli tedbirler alınacak. ​​​​​​​

Kurban satış yerlerinde her satıcıdan hayvanların kurban olmaya uygun olduğuna dair taahhütname alınacak, denetimlerde uygun olmayan hayvanların satış yerine getirildiğinin anlaşılması durumunda (X) sembolüyle işaretlenerek vatandaşlar uyarılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz