Kovandan gelen şifa: Arı sütünün faydaları nelerdir?

0
138

Kovandan gelen şifa: Arı sütünün faydaları nelerdir?

ARI SÜTÜ NEDİR, NASIL ELDE EDİLİR?

Doğal yollarla elde edilen arı sütü, son dönemlerde koronavirüs salgını nedeniyle popülerliği artan besinlerden biri olarak öne çıkıyor.

ARI SÜTÜNÜN FAYDALARI NELERDİR?

Genç işçi arılar tarafından üretilen doğal bir besin olan arı sütünün kovanlardan alınması oldukça zahmetli bir işlemdir. Tahta kaşık yardımı ile kovanlardan hasadı yapılmakta ve bir kovandan yaklaşık olarak 20 – 25 gram arı sütü elde edilmektedir.

ARI SÜTÜ NASIL TÜKETİLİR?

Peki, arı sütünün faydaları nelerdir, ne işe yarar? İşte bahar aylarında üretilen arı sütüyle ilgili detaylar…

Arı sütü, 5-15 günlük işçi arıların, kraliçe arıyı ve genç larvaları beslemek için yutak üstü salgı bezlerinden salgıladıkları besin içeriği yüksek beyaz krem renginden bir maddedir.

Eski kraliçe arının zayıflaması ya da ölmesi nedeniyle yeni bir kraliçe yetiştirmeye karar veren işçi arılar, birkaç küçük larva seçmekte ve onları özel olarak inşa edilmiş kraliçe hücrelerinde bol miktarda arı sütü ile beslemektedir. Bu beslenme türü, yumurtalara kraliçe olmak için ihtiyaç duydukları gelişmiş yumurtalıklar dahil olmak üzere, kraliçe morfolojisini sağlamaktadır.

Bala göre daha baharatlı ve asidik bir tada sahip olan arı sütünün yaklaşık yüzde 60-70’i su, yüzde 12-15’i protein, yüzde 10-16’sı şeker, yüzde 3-6’sı yağ ve yüzde 2-3’ü vitamin, tuz ve amino asit içermektedir.

Kovandan gelen şifa: Arı sütünün faydaları nelerdir? #1

Arı sütü, çeşitli fiziksel rahatsızlıkları ve kronik hastalıkları tedavi etmek için sıklıkla diyet takviyesi olarak satılmaktadır. Arı sütünde kalsiyum, bakır, demir, fosfor, silikon, sülfür ve potasyum gibi çeşitli besin ve minerallerin yanı sıra, B vitamin ailesinin zengin vitaminleri; biotin, inositol, folat, nükleik asitler, gamma globulin ve insan vücudunun üretemediği 8 esansiyel amino asit de dahil olmak üzere 17 farklı amino asit bulunmaktadır.

Arı sütünün sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Bilinen faydalarından bazıları şunlardır:

Kovandan gelen şifa: Arı sütünün faydaları nelerdir? #2

Arı sütünün en yaygın kullanım şekli, bal ile karıştırılıp macun kıvamına getirilerek tüketilmesidir. Ayrıca arı sütü bazı sıcak içeceklerin içerisine de ilave edilerek kullanılabilir.

Genel olarak aç karnına kullanılması tavsiye edilen arı sütü, normal sütün içerisine tatbik edilerek de kullanılabilir. Özellikle normal sütün içerisine tatbik edilmesi, çocukların üstünde önemli bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

Arılar doğan eczaneler olarak da bilindiğinden arı ürünlerinin insanlara bir yan etkisi ve zararı görülmemiştir. Ancak özellikle diyabet hastalarının kontrollü bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz