Koronavirüs geçirenler ne zaman aşı olacak? Sağlık Bakanlığı aşı sırası..

0
99

Koronavirüs geçirenler ne zaman aşı olacak? Sağlık Bakanlığı aşı sırası..

KORONAVİRÜS GEÇİRENLER NE ZAMAN AŞI OLABİLİR?

Türkiye’de koronavirüsle mücadele kapsamında aşı uygulaması Çin aşısı Sinovac ve Alman aşısı BioNTech ile devam ediyor.

COVID-19’U GEÇİRMEK COVID-19 AŞISI OLMAYA GÖRE DAHA UZUN SÜRE KORUR MU?

Aşılamada yaş grubunun 18’e gelmesiyle birlikte 50 milyona yakın kişi aşılandı

COVID-19 AŞISI OLMAK İSTİYORUM, NE YAPMALIYIM?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabı üzerinden aşılama programına dahil olan vatandaşları aşı olmaya davet etti. Aşılama sürecinin hız kazanmasıyla birlikte daha önce koronavirüs geçiren kişiler de kendilerine ne zaman sıra geleceği hakkında araştırmalarına başladı.

Peki, koronavirüs geçirenler ne zaman aşı olacak? İşte Sağlık Bakanlığı aşı sırası ve aşılama süreci ile ilgili detaylar…

Aşı tedarikine bağlı olarak aşılama sürecinin hızlanmasıyla birlikte daha önce koronavirüs geçirenler, aşı olup olmayacaklarını merak ediyor.

Konuya ilişkin Sağlık Bakanlığı’nın ”covid19asi.saglik.gov.tr/” sitesinde sıkça sorulan sorular kısmında yer alan bilgilere göre, koronavirüs geçirmiş kişilerde koruyuculuk bir müddet daha devam etmektedir.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısı sonrası konuyla ilgili, ”Hastalığı geçirmiş olan vatandaşlarımızın ne zaman aşı olacağı merak konusuydu. Hastalığı geçirenler 6 ay geçtikten sonra aşı olabiliyorlardı. Bugünden itibaren bu süre 3 aya indirilmiştir. Hatırlatma dozu olarak aşıyı hastalığı geçirdikten 3 ay sonra olabileceklerdir. Antikor seviyesinin artacağı belirlenmiştir.” açıklamasını yaptı.

Koronavirüs geçirenler ne zaman aşı olacak? Sağlık Bakanlığı aşı sırası.. #1

Kişinin bir hastalığı geçirerek kazandığı bağışıklık (doğal bağışıklık) düzeyi, geçirilen hastalığa ve kişiye göre değişir.

Cüovid-19 etkeni SARS-CoV-2 yeni bir virüs olduğu için hastalığı geçirmekle kazanılan doğal bağışıklığın ne kadar süre koruyacağı bilinmemektedir. Ancak yürütülen bazı çalışmalar Covid-19’a karşı gelişen doğal bağışıklığın uzun süreli olmadığını göstermektedir.

Koronavirüs geçirenler ne zaman aşı olacak? Sağlık Bakanlığı aşı sırası.. #2

e-Nabız uygulamasına girerek Covid-19 aşısı yapılacak grupta olup olmadığınızı kontrol ediniz.

Aşı yapılacak grupta olup olmadığınızı kısa mesaj (SMS) ile öğrenmek için AŞI yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası ve T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesini yazıp 2023’e kısa mesaj (SMS) gönderebilirsiniz. (Örnek: AŞI 12345678910 1234)

Aşı yapılacak gruptaysanız, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS web, MHRS mobil) veya e-Nabız üzerinden aşı için randevu alınız. Temas riskini en aza indirmek için lütfen, randevu almadan sağlık kuruluşuna başvurmayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz