Kırışıklıkların düşmanı: Buğday yağının faydaları nelerdir

0
145

Kırışıklıkların düşmanı: Buğday yağının faydaları nelerdir

BUĞDAY YAĞININ FAYDALARI

Saç, cilt sorunlarına ve birçok hastalığa doğal ürünler kullanarak çözüm bulabiliyoruz. Özellikle beslenmede, cilt ve saç bakımında ve yaşam alışkanlıklarında doğal ve sağlıklı olan ürünleri kullanmayı tercih ettiğimizde zaten pek çok sorunu daha oluşmadan önlemiş oluyoruz.

BUĞDAY YAĞI YAŞLANMA KARŞITIDIR

Buğday yağı da doğal reçete olarak kullanılan bitkisel yağlar arasında en mucizevi olanı olarak öne çıkıyor. Her derde şifa olmasıyla en sık tercih edilen yağlardan biri olan bu yağ, özellikle saç ve cilt bakımı için inanılmaz etkilere sahiptir.

BUĞDAY YAĞI İLE SAÇ BAKIMI

Kimyasal ürünlerden kaçınanların bir numaralı tercihi olan buğday yağı, içinde barındırdığı vitaminler sayesinde sindirim problemleri dahil birçok soruna iyi geliyor.

BUĞDAY YAĞI KALP DOSTUDUR

Peki buğday yağının faydaları nelerdir? İşte detaylar…

BUĞDAY YAĞI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Buğday çekirdeği kullanılarak elde edilen bir yağ çeşidi olan buğday yağı, vücudu sağlıklı tutmak için kullanılmakta ve üretimi ise kolay bir şekilde yapılmaktadır. Açık sarı bir renge sahip olan buğday yağı, günlük olarak tüketilebilmektedir.

BUĞDAY YAĞI NASIL ELDE EDİLİR

Buğday yağı; vitamin, protein ve mineraller açısından çok zengin, doğal buğdayın içerdiği olumlu etkilerin yüzde 25’ini bünyesinde barındırmasıyla da çok faydalıdır. Buğday yağının bilinen başlıca faydaları şu şekildedir:

Kırışıklıkların düşmanı: Buğday yağının faydaları nelerdir #1

Cildin beslenmesi için gereken vitamin ve mineraller alınması için buğday yağının cilde haftada 2 kez düzenli olarak sürülmesi gerekmektedir. Bu sayede güneşin, rüzgarın, sıcağın, soğuğun zararlı etkilerinden cilt korunmuş olur.

Buğday yağının içerisinde yer alan antioksidanlar ve E vitamini sayesinde cilt elastikiyetini korumakta, yaşlanma etkileri gecikmekte, kırışıklıklar ve ince çizgilerin görünümü azalmaktadır. Bu bakımdan buğday yağını cilde sade olarak veya diğer cilt bakımı yağlarıyla birlikte uygulayarak bu olumlu etkilerden faydalanmak mümkündür.

Kırışıklıkların düşmanı: Buğday yağının faydaları nelerdir #2

Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için öncelikle sağlıklı bir saç derisine sahip olmak gerektiğinden uzmanlar, cildi besleyen, koruyan ve canlandıran her bitkisel yağı saç bakımı için de önermektedir.

Saç derisi beslendiği takdirde saç dökülmesi önlenmekte, saçlar daha hızlı ve sağlıklı uzamakta, hatta yeni saç oluşumu da desteklenmektedir. E vitamini bakımından zengin olan buğday yağı ile saç derisine masaj yapmak sağlıklı saçların anahtarıdır.

Buğday yağını sade olarak saç derinize uygulayıp yarım saat bekledikten sonra yıkayarak saç derinizi besleyip canlandırabilirsiniz.

Başka bir alternatif olarak buğday yağı, zeytinyağı ve 1 adet yumurtayı karıştırıp saç derinize yuvarlak hareketlerle masaj yaparak sürebilirsiniz. Haftada bir kez uygulayacağınız bu kürü, yarım saat beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

Kırışıklıkların düşmanı: Buğday yağının faydaları nelerdir #3

Buğday yağının içeriğindeki B vitamini ve Omega 3 yağ asitleri, kalp dostu özellikleriyle bilinmektedir. Bu bakımdan vücuttaki kan akışını düzenleyen buğday yağı, yüksek kan basıncını ve bundan kaynaklanan sorunları da önlemektedir.

Kötü kolesterol olarak bilinen LDL’yi düşüren ve iyi kolesterol olan HDL’yi yükselten buğday yağı, kişinin kolesterolünün dengede kalmasını sağlayarak kalbi korumaktadır. Buğday yağının ağız yoluyla tüketiminde günde 1 çay kaşığı yeterli olmaktadır.

Kırışıklıkların düşmanı: Buğday yağının faydaları nelerdir #4

Kanser, kalp ve damar rahatsızlıkları gibi yaşamı tehdit eden hastalıkların da büyük bir bölümünün bağışıklık sisteminin güçsüzlüğünden kaynaklandığından buğday yağının önemi ortaya çıkmaktadır.

Buğdayın içerdiği antioksidanlar, kişinin bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve tam fonksiyonla çalışmasını sağlamaktadır. Kanser yapıcı olarak bilinen ve bünyeye hasar veren serbest radikalleri yok edip çoğalmalarını engellemektedir.

Ayrıca vücutta bulunan toksinlerin de dışarı atılmasına yardımcı olan buğday yağı, özellikle grip, nezle gibi viral, enfeksiyonel hastalıkların da oluşumunu önlemektedir.

Kırışıklıkların düşmanı: Buğday yağının faydaları nelerdir #5

Buğday yağının fazla tüketimi kilo alımına sebep olabilmektedir. Bunun için ideal olanı günde 1 çay kaşığı kadar içilmesidir.

Herhangi bir hastalığın tedavisi için ilaç kullananların buğday yağı tüketmeden önce doktora danışmaları gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz