Kastamonu’da ceset yiyen ayı, korkutuyor

0
124

Kastamonu’da ceset yiyen ayı, korkutuyor

YAŞLI KADININ MEZARINI EŞELEDİ

Yaz mevsiminin gelmesi ve meyvelerin olgunlaşması ile birlikte ormanlık alanda aç kalan ayılar yerleşim yerlerine kadar inmeye başladı.

KÖPEKLERİN SESİNİ DUYUNCA KAÇARAK GÖZDEN KAYBOLDU

Yıllar önce aç kalarak indikleri şehir merkezinde yeni defnedilen mezarlardaki cesetlere dadanan ayılar, Kastamonu’nun İnebolu ilçesine bağlı Güde köyüne yeniden köy sakinlerinin korkulu rüyası haline geldi.

“KÖYÜMÜZDE ARA SIRA AYI GÖRÜLÜYOR”

Ormanlık alanda aç kalan ayı, Güde köyüne kadar indi.

“MEZARDAN KOKU DUYDUM, BAKMAYA GELİNCE AÇILDIĞINI GÖRDÜM”

Ayı, 3 gün boyunca aynı noktada gezinmeye başladı. İlk zamanlarda meyve ağaçlarına musallat olan ve meyve ağaçlarına büyük zarar veren ayı, daha sonra koku duyusunu da kullanarak köy mezarlığına yöneldi.

“BUGÜN ÖLÜYE ZARAR VEREN YARIN CANLIYA DA ZARAR VERECEK”

Aç kalan ayı, geçirdiği rahatsızlık sonucu 21 gün önce hayatını kaybeden 83 yaşındaki bir kadının yeni kapatılmış mezarını pençeleri vasıtasıyla eşelemeye başladı.

Mezarı büyük oranda açan ayının çıkardığı sese, bir süre sonra köyde bulunan çoban köpekleri tepki vermeye başladı.

Köpeklerin toplu halde havlamalarına bazı köy sakinlerinin de tepki vermesi sonucunda ayı, cesedi mezardan çıkaramadan ormanlık alana kaçarak gözden kayboldu. Sabah saatlerinde köyde oluşan keskin koku sonrasında yapılan araştırmada evlerin hemen yakınında bulunan mezarın büyük oranda açıldığı ve keskin kokunun da çürümeye başlayan cesetten geldiği fark edildi.

Ayının açtığı mezar, köy sakinleri tarafından yeniden kapatılarak üzerine ayının tekrardan mezarı açmasını engellemek amacıyla dallar ve dikenli teller örtüldü.

Köyde sürekli ellerinde sopalarla dolaşan ve özellikle akşamları evlerinden dahi çıkamayan köy sakinleri, can güvenliklerinin olmadığını belirterek yetkililere önlem almaları çağrısında bulundu.

Kastamonu’da ceset yiyen ayı, korkutuyor  #1

1 ay önce İstanbul’da bir teyzenin vefat ettiğini belirten Kıymet Arat, “Onun cenazesini buraya getirdiler. 3 gün önce bir koku duyuyor komşu. Gidip bakıyor mezarın tahtalarının göründüğünü görüyor. Sonra mezarın açıldığını anlıyor. Ayı mı derken bir komşusu da ‘benim de kirazlarımı yedi, bu ayı’ diyorlar. Gece dışarı çıkmıyoruz. Geçtiğimiz yılda yukarı mahalleye ayı geldi. Hoca caminin önünde görüyor. Arada sırada ayı görülüyor. Bal kovanlarını götürüyor. Şu ana kadar bir tehlike görmedik ama bu görmeyeceğiz anlamına da gelmez. Köy halkı olarak önlem alınmasını isteriz.” dedi.

Kastamonu’da ceset yiyen ayı, korkutuyor  #2

Vefat eden kadının yengesi olduğunu söyleyen Hatice Tekin, “Vefat eden benim yengem oluyor. Elimde sopa vardı, yolda yürürken mezarlıktan koku geldi. Bu mezar çabuk koktu dedim bende. Bir gelip mezara baktım ki üzeri açık ama çukur şeklinde açılmıştı. Tahtalarına kadar mezar açılmıştı. Köpekler akşamüzeri çok fazla havlamıştı. Mezarda koku vardı. Elimle mezarın üzerini kapattım. Toprakları da tekrar mezarın üzerine attım. Sonra çalı bulup üzerine çalıyı koydum. Daha önce böyle bir şey olmadı. Ölen benim yengemdi. Üç hafta önce vefat etmişti.” diye konuştu.

Kastamonu’da ceset yiyen ayı, korkutuyor  #3

Bu tür hadiseler ile daha önce de karşılaştıklarını belirten Hüseyin Gökdemir ise “Mezarları açmasın diye mezarı kapatırken, üzerlerine teller koyuyorlar. Birkaç gün önce kiraz ağaçlarına da zarar vermişler. Biz, burada akşam namazından sonra dışarı çıkamıyoruz. Burada ayı fazla var, gün geçtikte daha da çoğalıyor. Burada tedirginiz. Bunlara bir önlem alınması lazım ya da bu hayvanların yerlerinde beslenmesi lazım. Hayvan aç kalınca köylere iniyor. Kiraz yiyorlar, sebze meyce yiyorlar. Bugün ölüye zarar veren, yarın canlıya da zarar verecek. Bu daha vahim. Burada çocuklarımız var. Kaçamazlar. Hayvan ise aç, ne yaptığını bilmez.” şeklinde konuştu.

Kastamonu’da ceset yiyen ayı, korkutuyor  #4

Kastamonu’da ceset yiyen ayı, korkutuyor  #5

Kastamonu’da ceset yiyen ayı, korkutuyor  #6

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz