Karslı sağlıkçılar köylerde aşı mesaisine devam ediyor

0
230

Karslı sağlıkçılar köylerde aşı mesaisine devam ediyor

KAPI KAPI ŞİFA DAĞITIYORLAR

Kars İl Sağlık Müdürlüğünce yürütülen koronavirüs ile mücadele kapsamında zorlu yolları aşarak vatandaşların evlerine giden doktor ve hemşirelerden oluşan aşı ekipleri, il ve ilçe merkezlerinin yanı sıra en ücra köylerde de aşı çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

AŞI SONRASI SAĞLIK DURUMLARINI SORUYORLAR

112 Acil Servis ekipleri ve Ulusal Kurtarma Ekibinden de destek alan (UMKE) Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, aşıya ulaşmakta zorlanan kişiler, yatalak hastalar ile 182 veya Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alanların köylerine giderek hizmeti ayaklarına götürüyor.

“ZORLU BİR KIŞ GEÇİRDİK”

Dağlık ve engebeli coğrafyada köylülere ulaşmak için bazen yürümek zorunda kalan sağlık ekipleri, vatandaşlara şifa dağıtmanın mutluluğunu yaşıyor. Özellikle yaşlılardan aldıkları dualarla moral bulan sağlık çalışanları, salgına karşı vatandaşları aşılamak için canla başla çalışıyor.

“YAĞMUR, ÇAMUR DEMEDİK”

KÖY HALKI: ALLAH HEPSİNDEN RAZI OLSUN

Aşısı yapılan vatandaşları aynı zamanda sağlık kontrolünden geçiren ekipler, yakından ilgilendikleri hastaları aşı sonrası da telefonla arayarak genel sağlık durumları hakkında bilgi alıyor.

Karslı sağlıkçılar köylerde aşı mesaisine devam ediyor #1

Aşı ekibinde görevli doktor Süleyman Kuşçu, 5 aydan beri köy köy, mahalle mahalle gezerek vatandaşlara aşı hizmeti verdiklerini söyledi. Aşılamaya hız kesmeden devam ettiklerini ve sürecin bir an önce atlatılması için yoğun çaba sarf ettiklerini anlatan Kuşçu, “Kars’taki köylerimizde bir hasta randevu aldığı zaman, bir aşı bile olsa, yolun mesafesine, uzaklığına bakmaksızın köye giderek aşısını yapıyoruz. Hastaneye gelme durumu olmayanlara gezici ekip olarak biz gidiyoruz. Zor bir kış geçirdik, hava sıcaklığının eksi 22-25 derecelere kadar düştüğünü gördük. O zorlu süreçte dahi tedbirlerimizi alıp aşı yapmaya gidiyorduk.” dedi.

Karslı sağlıkçılar köylerde aşı mesaisine devam ediyor #2

Yağmur, çamur, kar, kış demeden köylere gidip aşı yaptıklarını vurgulan Kuşçu, “Zorlu yolları aştık, kışın o soğukta köylere gittik. Yaz ayına yaklaştığımızda ise köylerin çamurlu yolları problem oldu. Bazen vatandaşımızın evine gidiyorduk, yollar çok çamurlu oluyordu. Keşke kış olsa da bu yollar buz olsaydı diyorduk. Çünkü çamurda yürümek daha zor. Gittiğimiz hastalarımız genelde yaşlı oluyor, onların dualarını alıyoruz, o dua bizi mutlu ediyor.” diye konuştu.

Karslı sağlıkçılar köylerde aşı mesaisine devam ediyor #3

Çakmak köyü sakinlerinden Hacer Kaygısızer ise köye gelen sağlık ekiplerini görünce çok mutlu olduğunu dile getirerek, “Köyümüze kadar gelen ekiplerden Allah razı olsun. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin.” ifadelerini kullandı. İlk doz aşısı yapılan Vehbi Kaygısızer de sağlık çalışanlarının fedakarca görev yaptığını anlatarak, sağlık hizmetinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Karslı sağlıkçılar köylerde aşı mesaisine devam ediyor #4

Karslı sağlıkçılar köylerde aşı mesaisine devam ediyor #5

Karslı sağlıkçılar köylerde aşı mesaisine devam ediyor #6

Karslı sağlıkçılar köylerde aşı mesaisine devam ediyor #7

Karslı sağlıkçılar köylerde aşı mesaisine devam ediyor #8

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz