Kabataş- Mahmutbey hattında 19 istasyon yer alacak


Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey arasında inşa edilecek metro hattı ile İstanbul’da trafik rahat bir nefes alacak.

2018’DE DENEME SÜRÜŞLERİ YAPILACAK

Kabataş- Beşiktaş- Mecidiyeköy- Mahmutbey metro hattının İstanbul’daki trafik sıkıntısına çözüm olması bekleniyor.

DİĞER HATLARLA ENTEGRE OLACAK

Yüzde 80’i tamamlanan projenin 2018 yılının sonunda deneme sürüşleri başlayacak. Kabataş – Beşiktaş – Mecidiyeköy – Mahmutbey Metrosu için 3 milyar 700 milyon lira harcama yapılacak.

Bu metro projesi de dünyada ses getirdi. 32 ülkenin yarıştığı “2017 AEC Excellence Awards”da birinci olmak için yarışan 145 projenin arasında Kabataş – Beşiktaş – Mecidiyeköy – Mahmutbey Metrosu 8’inci oldu.

Bu metro istasyonunda 19 istasyon yer alacak. Bunlar; Kabataş, Beşiktaş, Yıldız Fulya, Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Çırçır Mahallesi, Veysel Karani / Akşemsettin, Yeşilpınar, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent / Giyimkent, Yüzyıl / Oruç Reis, Göztepe Mahallesi, Mahmutbey

Kabataş – Beşiktaş – Mecidiyeköy – Mahmutbey Metro Hattı entegrasyon noktaları ise; Kabataş İstasyonu’nda Kabataş – Taksim Füniküler Hattı ve Eminönü – Kabataş Tramvay Hattı ile Mecidiyeköy İstasyonu’nda Yenikapı – Hacıosman Metro Hattı ile Karadeniz Mahallesi İstasyonu’nda Habibler – Edirnekapı – Topkapı Tramvay Hattı ile Mahmutbey İstasyonu’nda Otogar – Bağcılar Kirazlı – Başakşehir – Olimpiyatköy Metro Hattı ile entegre olacak.