Japonya’daki Budist rahipten Filistin’e destek

0
182

Japonya’daki Budist rahipten Filistin’e destek

FİLİSTİN ŞEHİTLERİ İÇİN KILINAN CENAZE NAMAZINDA BUDİST RAHİPLER DE YER ALDI

İsrail ordusunun Filistin ve Gazze halkına karşı sürdürdüğü saldırılara birçok ülkeden ve kesimden tepkiler gelmeye devam ediyor.

”TANRI BİLE BUNLARI BAĞIŞLAMAZ”

Japonyalı Budist rahip Satou, başkent Tokyo’da düzenlenen ve birçok sivil toplum temsilcilerini bir araya getiren ”Filistin Dayanışması ve Kudüs” gösterisinde ölümlerin bir an önce durdurulması için çağrıda bulundu.

Mısır, Pakistan, Filistin, Japonya ve Türk bayraklarının taşındığı gösteriye, ülkedeki Nipponzan Myohoji Budist Tapınağı Rahipleri ile Hristiyan Barış Ağı temsilcileri de destek verdi.

“Houi” isimli dini kıyafetleriyle gösteriye katılan Budist rahipler, ilerleyen yaşlarına rağmen ve kilometrelerce süren yürüyüş boyunca “ölümlerin durdurulması” yönünde sloganlar attı.

Filistin’deki şehitler için gıyabi cenaze namazı kılınırken, Budist rahipler de namaz esnasında Müslüman grubun yanında yer aldı.

Budist rahipler, iki ellerini birleştirdikleri “inzou” ismi verilen dini simgeleriyle şehitler için dualar etti.

Japonya daki Budist rahipten Filistin e destek #1

Satou, uzun süredir İsrail ile Filistin arasında savaş durumunun olduğunu ve bunun artık sonlandırılması gerektiğini ifade etti.

İki halkın anlaşarak o topraklarda yaşaması gerektiğini vurgulayan Satou, “(İsrailliler) Geçmişte orada yaşamış olsalar bile şu anda Filistinlileri öldürme hakları yok.” dedi.

Satou, “Öldürerek, topraklarını alarak sonuca ulaşmaya çalışmak çözüm değil. Buna izin verilemez. Böyle olduğunda Tanrı bile bunları bağışlamaz.” diye konuştu.

Ölümleri “karşılıklı olarak” durdurmak ve anlaşma sağlamak gerektiğini kaydeden Satou, “Toprak sahiplerini yerlerinden çıkartıp insanları öldürmek kesinlikle düşünülecek ve yapılacak bir iş değil. Bizim bunu önlemeye gücümüz yoktur. Elimizden gelen dua etmektir.” ifadelerini kullandı.

Japonya daki Budist rahipten Filistin e destek #2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz