Japonya’da hızlı tren sürücüsü, tuvalete gitmek için kokpiti terk etti

0
128

Japonya’da hızlı tren sürücüsü, tuvalete gitmek için kokpiti terk etti

YERİNİ VAGON GÖREVLİSİNE VERDİ

Japonya’da Central Japan Railway adlı işletmeci şirkette bağlı bir hızlı trenin sürücüsü, geçtiğimiz pazar günü sabah 08.15 sularında 150 kilometre hızla seyreden trenin kokpitini, tuvalete gitmek için terk etti.

GÖRÜNTÜLER İNCELENDİ

Şirket tarafından yapılan açıklamada, 36 yaşındaki operatörün bir vagon görevlisinden kendi yerini almasını istediği, 160 yolcusu bulunan trenin kokpitini yaklaşık 3 dakika süreyle terk ettiğinin tespit edildiği kaydedildi.

“GECİKMEYE NEDEN OLMAK İSTEMEDİM”

Shizuoka eyaletindeki Atami istasyonu ile Mishima istasyonu arasında gerçekleşen olayda, kısa süreliğine sürücünün yerini alan ve tren kullanma lisansı olmayan vagon görevlisinin bu süre zarfında treni idare etmek yerine yalnızca sürücü koltuğunda oturduğu belirtildi.

ŞİRKET ÖZÜR DİLEDİ

Japonya’da hızlı tren sürücüsü, tuvalete gitmek için kokpiti terk etti  #1

GECİKMELER MEDYADA ELEŞTİRİLİYOR

Sürücüyü, son teknoloji ile üretilen trenin sürücü yokluğunda kademeli yavaşlaması ele verdi.

Şirket, belirlenen rotada 1 dakikalık bir gecikme olduğunu fark etti. Kokpit görüntüleri incelemeye alındı.

Görüntülerde sürücünün yerini terk ettiği görülmesi ile soruşturmaya alınan sürücü, karın ağrısı nedeni ile ne olduğunu hatırlamadığını ifade etti.

Ayrıca, vagon görevlisine yerini devretme nedenini savunan sürücünün “Treni durdurarak gecikmeye neden olmak istemedim.” ifadelerini kullandı.

Yapılan eylem Arazi, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı’na bildirildi. Vagon görevlisine disiplin cezası uygulanacağı öğrenilirken, şirket tarafından yaşanan olay üzerine özür dilendi.

Hızlı trenler de dahil olmak üzere Japonya’daki demir yolu hizmetleri yüksek güvenlik standartları ve dakik operasyonları ile biliniyor.

Birkaç dakikalık gecikmeler dahi işletmeci şirketlerin medyada eleştiri oklarının hedefi olmasına neden oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz