İzmir’deki depremzedeler, konutlarına kavuşuyor

0
127

İzmir’deki depremzedeler, konutlarına kavuşuyor

741 BİNANIN YAPIMI TAMAMLANDI

İzmir’de 30 Ekim 2020’de meydana gelen ve 117 kişinin hayatını kaybettiği 6.6’lık depremin yaraları hızla sarılıyor.

BUGÜN ANAHTAR TESLİM EDİLECEK

Evlerini kaybeden depremzedeler için ilk günden beri çalışmalarına devam eden Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, konut projesi hazırladı.

KONUT FİYATLARI AÇIKLAMASI

Bakanlık, enkazların kaldırılmasının ardından depremde en çok etkilenen Bayraklı’da 7 proje alanı, ayrıca Bayraklı Şehir Hastanesi yakınlarında da rezerv alanı belirledi.

MURAT KURUM: SÖZ VERDİĞİMİZ GİBİ UMUT OLDUK

TOKİ proje ve rezerv alanındaki çalışmalar kapsamında 1391 konut ve 298 iş yerinin inşasına hemen başlandı. 596’sı konut olmak üzere toplam 741 binanın yapımı tamamlandı.

İnşa edilen konut ve iş yerleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 26 Kasım İzmir programı kapsamında, Bayraklı’da katılacağı törenle hak sahiplerine verilecek.

3 milyon 800 bin metrekare büyüklüğündeki rezerv alanda depremzedeler için yapılan 3 bin 649 konuttan, ilk etabında inşa edilen 397 konutun da yılbaşında tamamlanması bekleniyor.

İzmir deki depremzedeler, konutlarına kavuşuyor #1

Deprem konutlarının fiyatlarına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İzmirli depremzedeleri 2+1 konutları 160-180 bin lira, 3+1 konutları 220-260 bin lira arasında, maliyetinin çok altında fiyatlarla ev sahibi yapıyoruz. İlk 24 ayı ödemesiz, 216 ayı ödemeli, 20 yıla yayılan bir vade ile takdim edeceğiz. 2+1 konutlarda aylık ödemeler 740 liradan, 3+1 konutlarda aylık ödemeleri 1.020 liradan başlayacak. Yeni, güvenli ve konforlu yuvaların İzmirli vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

İzmir deki depremzedeler, konutlarına kavuşuyor #2

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum konut teslimine dair sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

Bakan Kurum sürece ilişkin bir video da yayınladı.

Kurum, “İzmir’de ilk günden itibaren başlattığımız çalışmalarla, söz verdiğimiz gibi vatandaşlarımıza umut olduk. Güvenli ve sağlam deprem konutlarımızı 1 yılın ardından bugün Cumhurbaşkanımız Sayın @RTErdogan ’ın teşrifleriyle vatandaşlarımıza teslim ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

İzmir deki depremzedeler, konutlarına kavuşuyor #3

İzmir deki depremzedeler, konutlarına kavuşuyor #4

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz