İzmir, Kemalpaşa’da kiraz hasadı sürüyor

0
210

İzmir, Kemalpaşa’da kiraz hasadı sürüyor

HASAT, HAZİRANIN SONUNA KADAR SÜRECEK

Kiraz üretiminin yapıldığı Kemalpaşa’da, üreticileri tatlı bir telaş sardı. İlçedeki yaklaşık 7 bin kiraz üreticisi, 70 bin dekar alanda kiraz üretimi yapıyor.

İzmir, Kemalpaşa’da kiraz hasadı sürüyor #1

Üç milyona yakın kiraz ağacının bulunduğu ilçede, haziran ayının sonuna kadar hasat sürecek. Geçen yıl 55 bin tonun üzerinde olan rekoltenin bu yıl 70 bin ton civarında olması bekleniyor. Kuzey yarımkürede erken hasat edilen yerlerden biri olan Kemalpaşa’nın ünlü kirazı, rakiplerinden aroma, kalite ve renk olarak ayrılıyor.

KİRAZIN KİLOSU TARLADA 40 LİRA

İlçe kiraz üretiminde İzmir’in yüzde 85’ini, Türkiye’nin ise yüzde 12’lik kısmını karşılıyor. Ürün, mayıs ortasında ihracat da edilebilecek. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Rusya, Uzak Doğu ve Orta Doğu ülkelerine kentin leziz kirazı gönderilecek.

İzmir, Kemalpaşa’da kiraz hasadı sürüyor #2

Tarlada kilosu 30-40 lira arasında değişen ürünün bollaşmasıyla birlikte fiyatının da düşeceği ifade edildi.

HASAR, YÜZDE 20-30 CİVARI

Kiraz alımcısı Ramazan Faal, “Şu ana kadar herhangi bir sıkıntı yok. Sadece Bağyurdu ve Ören bölgesinde meydana gelen dondan dolayı ‘ilk erkenci’ dediğimiz kirazlarda biraz eksilme var. Yalnızca yüzde 25-30 gibi hasar gördüğünü düşünüyorum. Onun dışındakilerde hasat iyi olacak diye bekliyoruz. Şu an hasat edilen kirazın bir kısmı ihracata numune bazında gidiyor. Bazı Arap ülkelerine ihracat yapılıyor. Avrupa’ya daha henüz yapılmadı ama ilerleyen zamanlarda tamamen ihracata dönecek. Kirazımız iç piyasaya da gidiyor.

İzmir, Kemalpaşa’da kiraz hasadı sürüyor #3

Pazarlar kapalı olduğu için biraz sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. İnşallah bayramdan sonra, pandemiden sonra düzeleceğini ümit ediyoruz.” dedi.

PAZARLARIN KAPALI OLMASI SIKINTI

Üreticinin, ürettiği ürünün fiyatını almak istediğini ancak komisyoncular, halciler ve aracılarla ilgili sorunların olduğunu kaydeden Faal, “Biz burada 10 liraya, 20 liraya aldığımız kirazı 1 lira farkla satabilirsek ne mutlu ama markete bir bakıyoruz ki fiyat uçmuş. Vatandaşların alışverişi pazardan yapmasını tavsiye ederim.” diye konuştu.

“ALIŞVERİŞ PAZARDAN YAPILSIN”

Kiraz üreticisi Rukiye Dinçer, “Bu sene çok ümitliyiz. Kiraz geç kaldığı için biraz sıkıntı yaşadık ama piyasanın ve fiyatların iyi olacağından ümitliyiz. Bu seneki kiraz hasadımız yeni başladı. İnşallah hayırlısı olur. Havaların soğuk gitmesi nedeniyle ürünün biraz eksik olduğunu düşünüyoruz. Bunun da fiyatlara yansıyacağını düşünüyoruz.” dedi.

İzmir, Kemalpaşa’da kiraz hasadı sürüyor #4

Üretici Hatice Yaşar ise, “Bu yılki kiraz hasadımız diğer yıllara göre biraz daha düşük ama açığı kapatırız. Salihli bölgesi ve diğer bölgelerdeki kirazın bu açığı kapatmasını bekliyoruz. Bu yıl ne yazık ki soğuk vurdu. Bu yüzden Kemalpaşa’daki hasat biraz azdı ama açığın kapatılacağını bekliyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz