İsviçre’de aşı sertifikası zorunluluğu devam edecek

0
147

İsviçre’de aşı sertifikası zorunluluğu devam edecek

AŞI SERTİFİKASI KARŞITLARI İMZA TOPLAMIŞTI

İsviçre’de 13 Eylül’den itibaren restoran, bar, müze, sinema, üniversiteler ve spor merkezleri gibi kapalı alanlara girişte “Kovid-19 durum sertifikası” gösterilmesi zorunlu kılınmıştı.

HALKIN ÇOĞUNLUĞU AŞI SERTİFİKASININ LEHİNE OY KULLANDI

Ülkede şiddet de içeren geniş çaplı protestolara neden olan kısıtlamaların ardından, Kovid-19 tedbirlerinden “aşı sertifikası zorunluluğunun” iptali için referanduma gidilmesi adına 100 bine yakın imza toplanmıştı.

VAKA SAYISINDA ARTIŞ VAR

İsviçre de aşı sertifikası zorunluluğu devam edecek #1

Yapılan referandumda halkın yüzde 62’si hükümetin getirdiği Kovid-19 kısıtlamalarının lehinde tercih yaptı. Böylelikle halk, iç mekanlarda aşı sertifikası gösterme zorunluluğu getiren yasaya destek verdi.

Hükümetten yapılan açıklamada ise yüzde 66 ile son yılların en fazla katılımının olduğu referandumda, ülkedeki 26 kantonun 24’ünün Kovid-19 kısıtlamalarının devamından yana tercih yaptığı belirtildi.

İsviçre de aşı sertifikası zorunluluğu devam edecek #2

Kovid-19 aşı sertifikası 16 yaşından büyükler için geçerli ve uygulamanın 24 Ocak 2022’ye kadar sürdürülmesi kararlaştırılmıştı.

Nüfusu 8,6 milyon olan ülkede halkın sadece yüzde 65,47’si iki doz aşı yaptırmış durumda. İsviçre’de resmi verilere göre, geçen hafta 42 bin 518 kişinin Kovid-19 test sonucu pozitif çıkmış, bir önceki haftaya göre yüzde 41 oranında artış gözlenmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz