İstanbul’da ilk 15 Temmuz kararı


15 Temmuz’da İstanbul Valiliği’ni işgal eden askerlere yardıma gitmeye çalışan 1’i tutuklu 24 sanığın yargılandığı davada karar çıktı.

SANIK: FETÖ’CÜ DEĞİLİM

Sanık avukatı da söz alarak, müvekkilinin alt rütbede bir asker olduğunu ve bu nedenle kendisine verilen emir doğrultusunda hareket ettiğini savunarak, müvekkillinin herhangi bir örgüte üye olmadığını öne sürdü. Yıldız’ın olay gecesi silah kullanmadığını belirten sanık avukatı, müvekkilinin beraatini istedi.

ASTSUBAYA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

İstanbul'da ilk 15 Temmuz kararı

ERLER BERAAT ETTİ

Son sözü sorulan sanık Yusuf Yıldız ise, 15 Temmuz’da mesai bitiminin ardından evine gitmeyi beklerken bir anda vatan haini olarak mahkeme karşısında olduğunu ifade ederek, “FETÖ’cü değilim. Darbeyi destekleyen bir tavrım ve fiilim olmadı. Darbe toplantısına katılmadım. beraatimi talep ediyorum” dedi.

Duruşmada verilen kısa bir aranın ardında kararı açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanık astsubay Yusuf Yıldız’ın “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Mahkeme, “sanığın atılı suç nedeniyle bir pişmanlığının bulunmayışı ve verilen hapis cezasının geleceği üzerindeki olası etkisini nazara alınarak” indirim maddelerinin uygulanmasına yer olmadığına karar verdi. Mahkeme heyeti, sanığın hakkında “TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarıdan da cezalandırılması istemiyle dava açıldığını hatırlatarak sanığın söz konusu kurumlara karşı bir eyleminin olmadığını belirterek bu suçlardan ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Mahkeme heyeti, sanığa yöneltilen “FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan ise ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Mahkeme heyeti, olay tarihinde er olarak görev yapan diğer 23 sanığın ise suç işleme kasıtlarının olmaması nedeniyle tüm suçlardan beraatini kararlaştırdı.

İstanbul'da ilk 15 Temmuz kararı