İsrail polisi Filistinli ailenin evine zorla girdi

0
340

İsrail polisi Filistinli ailenin evine zorla girdi

KAPISINI KIRDIKLARI EVE GİRDİLER

Filistinliler, İsrail yönetiminin Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki bazı aileleri evlerinden zorla çıkarma planını protesto etmeye devam ediyor.

2 KİŞİYE GÖZALTI

Halk bölgede toplanmak isterken, İsrail polisi ise engellemelerini sürdürüyor.

YERLERİNDEN EDİLİYORLAR

Polisler mahalleye çıkan yolları barikatla kapatarak, bölgede oturanlar dışında kimsenin mahalleye girişine izin vermiyor.

İşgalci Yahudi yerleşimcilere ait bir evde toplanan grup ile Filistinli mahalle sakinleri arasında zaman zaman gerginlik yaşanıyor.

Çok sayıda polis, mahalle sakinlerini dağıtmak istediği sırada Filistinli aileye ait bir evin kapısını kırarak içeri girdi.

Olay sırasında kapıya dayanan ve ayağı kırık olan 50 yaşındaki Filistinli Salih Diyab, İsrail polisinin kapıyı itmesi nedeniyle yere düştü. Acı içerisinde kıvranan Diyab, bölgedeki Filistinli sağlık ekiplerince hastaneye götürüldü.

İsrail polisi, baskın sırasında 2 Filistinliyi gözaltına aldı.

İsrail polisi Filistinli ailenin evine zorla girdi #1

Yıllardır yerlerinden edilme tehlikesi yaşayan 27 Filistinli ailenin korku ve endişeleri, İsrail makamlarının baskılarıyla yeni bir boyut kazandı. Kudüs Sulh Mahkemesi, Yahudi yerleşimcilerin talebi üzerine 2019’da Şeyh Cerrah Mahallesi’nde oturan 12 Filistinli ailenin evlerini yerleşimciler lehine boşaltmaları kararı vermişti.

Karara göre, bu ailelerden 4’ünün, ocakta evlerini boşaltmaları gerekiyordu. Ailelerin itirazı üzerine kararın temyiz edilerek yeniden mahkeme sürecinin başlaması kararlaştırılmış ancak İsrail Merkezi Mahkemesi şubat ortalarında bu 4 ailenin itirazını reddetmişti. İsrail Merkezi Mahkemesi, bu yılın başında 7 ailenin, evlerini Yahudi yerleşimcilere bırakmak üzere boşaltması kararı vermişti.

Mahkeme son olarak 4 Mart’ta Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşayan Filistinli 3 ailenin evlerini boşaltmaları kararına yönelik itirazlarını reddetmişti.

İsrail polisi Filistinli ailenin evine zorla girdi #2

İsrail polisi Filistinli ailenin evine zorla girdi #3

İsrail polisi Filistinli ailenin evine zorla girdi #4

İsrail polisi Filistinli ailenin evine zorla girdi #5

İsrail polisi Filistinli ailenin evine zorla girdi #6

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz