İsrail askerlerinin saldırısında gözünü kaybeden Filistinli çocuğun hayalleri de öldü

0
202

İsrail askerlerinin saldırısında gözünü kaybeden Filistinli çocuğun hayalleri de öldü

ZAMAN, SAĞ GÖZÜNÜN ONDAN ALINMASIYLA VE HAYALLERİNİN ÖLMESİYLE DURDU

İsrail’in Filistin’e karşı saldırıları genç, yaşlı, çocuk demeden devam ediyor.

”EVE GÖZÜM OLMADAN, HAYAT OLMADAN GERİ DÖNDÜM”

Son gelişmelerle 9’u çocuk 20 kişi hayatını kaybetti.

”ÖZELLİKLE HEDEF ALINDI”

İşgal altındaki Batı Şeria’da yer alan El Halil kentinde yaşayan İzzeddin el-Batş, saldırıda gözünü kaybetmeden önce boş zamanlarında manavda çalışarak harçlığını kazanıyordu.

İSRAİL 2000 YILINDAN BU YANA HER YIL 100 ÇOCUK ÖLDÜRÜYOR

İsrail askerlerinin saldırısında gözünü kaybeden Filistinli çocuğun hayalleri de öldü #1

EL HALİL (HEBRON) PROTOKOLÜ

Çalışkan bir öğrenci olan Batş için zaman, bir İsrail askerinin kendisine ateş açıp sağ gözünü ondan almasıyla ve hayallerini öldürmesiyle durdu.

Filistinli Batş, 9 Nisan’da çalıştığı manavın yakınında Filistinli gençler ve İsrail askerleri arasındaki arbede sırasında askerlerin silahından çıkan kauçuk kaplı metal mermiyle gözünden vuruldu.

Olay anına dair sosyal medyada dolaşan videoda, bir manavın önünde duran iki çocuktan birinin İsrail ordusu tarafından vurularak yere düştüğü görülüyor.

Videoda yere düştüğü görünen Batş, hayalini kurduğu hiçbir şeyi düşünemez hale geldiğini tek istediği şeyin gözüne yeniden kavuşmak olduğunu ifade ediyor.

Batş, vurulduğu esnada manavda çalıştığını hiçbir arbedeye katılmadığını dile getirerek, olay anını şöyle anlattı:

“Bab ez-Zaviye bölgesinde çalıştığım manavda duruyordum. Gençler ve işgal güçleri arasında arbede çıktı, ancak ben katılmadım. Birden gözüme bir şeyin çarptığını hissettim. Yere düştüm ve yaralandığımı anladım. Beni tedavi için hastaneye götürdüler. Orada bana gözümü kaybettiğim söylendi. Eve gözüm olmadan, hayat olmadan geri döndüm.”

Batş, umutlu ve istekli bir çocuk olarak artık “bilinmeyen bir gelecekle karşı karşıya olduğunu” dile getiriyor.

İsrail askerlerinin saldırısında gözünü kaybeden Filistinli çocuğun hayalleri de öldü #2

Baba Nidal el-Batş ise İsrail askerlerinin oğlunu kasıtlı olarak hedef aldığını belirtiyor.

Acılı baba, “Bir sebzecinin önündeki çocuğu gözünden vurmak ne anlama geliyor? Bu, öldürme veya kalıcı sakatlığa neden olmak amacıyla özellikle hedef almaktır.” dedi.

“Çocuğum tedavi için hastaneye kaldırıldı. Sonra gözünün alındığı söylendi. Hepimiz için çok üzücü bir haberdi.” diyen baba Batş, çocuğuna olanlardan tamamen İsrail makamlarını sorumlu tutarak, buna neden olan ve ateş emri verenlerin cezalandırılmasını talep ediyor.

Baba Batş, İsrail’in ve Eski Şehir’deki yerleşimcilerin varlığı altında hayatlarının adeta bir işkenceye dönüştüğünü söylüyor.

Çocukları Savunma Küresel Hareketi Filistin Şubesi Yasal Hesap Verebilirlik Programı Direktörü Ayed Katiş, çocuğun bir sebze dükkanındayken yaralandığını ve herhangi bir çatışmaya karışmadığını söyledi.

Katiş, kurumunun İsrail’in 2000 yılından bu yana 2 bin 115 Filistinli çocuk olmak üzere her yıl 100 çocuğu öldürdüğünü belgelediğini aktardı.

El Halil’in merkezindeki Bab ez-Zaviye Mahallesi’nde Filistinli gençler ile İsrail askerleri arasında sık sık gerginlikler yaşanıyor. Kentin Eski Şehir bölgesinde İsrail kontrolünde ve 1500 askerin koruması altında yaklaşık 400 yerleşimci ikamet ediyor.

İsrail askerlerinin saldırısında gözünü kaybeden Filistinli çocuğun hayalleri de öldü #3

El Halil’de İsrail güçlerinin yeniden konuşlandırılması için 15 Ocak 1997’de El Halil (Hebron) Protokolü imzalandı.

El Halil’in “H1” ve “H2” isimlendirmeleriyle taksim edildiği protokolde, “H1” diye adlandırılan ve şehrin yüzde 80’ini oluşturan bölgenin Filistin’in kontrolü altında olması öngörüldü.

“H2” diye isimlendirilen ve Harem-i İbrahim Camisi ve caminin bulunduğu Eski Şehir’i içine alan yüzde 20’lik alanı oluşturan bölgede ise sivil yönetim Filistin otoritesine ait olurken güvenlik kontrolü ise İsrail’in denetimi altında bulunuyor.​​​​​​​

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz