İsmail Saymaz’dan 6’lı masa eleştirisi: Bu sisteme ben de oy vermem

0
111

İsmail Saymaz’dan 6’lı masa eleştirisi: Bu sisteme ben de oy vermem

“Yüzde 0.5 almış parti lideri, Cumhurbaşkanı’ndan üstün olacak”

Halk TV’de Seda Selek’in sunduğu Perdenin Önü programında Millet İttifakı’nın oluşturduğu 6’lı masanın yeni anayasa teklifi, sunduğu parlamenter sistem ve cumhurbaşkanı adayı tartışıldı.

“Bizim lidere de soralım mı diyecekler”

Programın konuklarından gazeteci İsmail Saymaz, daha önce 6’lı masanın yönetim vaatlerini eleştiren diğer gazeteciler gibi tepkisini dile getirerek şunları söyledi:

“Bu sistemle Türkiye gibi bir ülke yönetilemez”

“6 partinin lideri, cumhurbaşkanından nasıl üstün olur? Cumhurbaşkanı en az yüzde 50+1 oy alacak, fakat yüzde 1, yüzde 0.5 oy almış partinin lideri, gelecek cumhurbaşkanından daha üstün olacak. Bu da demokrasi mi olacak? Buna kim oy verir? Ben oy vermem mesela. Buna kimse oy vermez.

Türkiye’nin acil sorunları var. Cumhurbaşkanı hangi süreçte rol alacak? Dur bizim lidere de soralım. Kabine toplanmış, oy verecek, bir de kendi genel başkanına mı soracak? Türkiye’nin yakıcı sorunlarına siz böyle mi çözüm üreteceksiniz?

Böyle Türkiye gibi bir ülke yönetilemez. Cumhurbaşkanı da 6 tane siyasinin emir erine dönecekse, bu sisteme oy toplamak çok zordur. Yurttaş bu sisteme oy vermez. Hem cumhurbaşkanı olacak, hem kabinesi olacak hem de hayali bir kurum olacak, ben bir de bizim lidere sorayım mı diyecek? Türkiye nasıl yönetilecek?”

Aslı Aydıntaşbaş’tan Nevşin Mengü’ye 6’lı masa desteği: Doğru söylüyor – HABER İÇİN TIKLAYIN

6 lı masanın eşgüdüm kurulu tartışılıyor #1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz