İslam İşbirliği Teşkilatı: İsrail vahşeti, yargılanmayı gerektiren bir savaş suçu

0
203

İslam İşbirliği Teşkilatı: İsrail vahşeti, yargılanmayı gerektiren bir savaş suçu

“YARGILANMAYI GEREKTİREN BİR SAVAŞ SUÇU”

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), İsrail’in Kudüs’te yol açtığı vahşete tepki gösterdi.

“FİLİSTİN TOPRAKLARININ AYRILMAZ PARÇASI”

İİT’ye bağlı Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamada, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da namaz kılan Filistinlilere güç kullanılması ve Ramazan ayında vahşet uygulanması kınandı.

KUDÜS’TE İSRAİL ZORBALIĞI

Bunun dini özgürlüklerin ciddi şekilde ihlali olduğu vurgulanan açıklamada, “Filistinlilerin Doğu Kudüs’teki evlerinden tahliyesi sırasında İsrail’in Filistin halkına yönelik vahşetinin artması, tüm sorumluların yargılanmasını gerektiren bir savaş suçudur.” ifadeleri kullanıldı.

İslam İşbirliği Teşkilatı: İsrail vahşeti, yargılanmayı gerektiren bir savaş suçu #1

Açıklamada ayrıca “Doğu Kudüs, işgal altındaki Filistin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır ve İsrail, zorlayıcı önlemlerle onun hiçbir parçasına el koyamaz.” ifadelerine yer verildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve uluslararası topluma da “İsrail’e bu insanlık dışı ihlallerinden vazgeçmesi için baskı yapma ve bu çatışmayı kapsamlı, adil bir çözüme ulaştırmak için somut önlemler alma” çağrısında bulunuldu.

İslam İşbirliği Teşkilatı: İsrail vahşeti, yargılanmayı gerektiren bir savaş suçu #2

İşgal altındaki Doğu Kudüs, Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşayan Filistinlilere zorunlu göç tehdidi nedeniyle gergin günlere sahne oluyor. İsrail polisinin Mescid-i Aksa’daki saldırıları da kutsal kentteki gerilimi tırmandırıyor.

Sabah saatlerinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen İsrail polisi, Filistinlilere göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve ses bombalarıyla müdahale etmişti.

İsrail polisinin müdahalesinde en az 305 kişinin yaralandığı açıklanmıştı.

İslam İşbirliği Teşkilatı: İsrail vahşeti, yargılanmayı gerektiren bir savaş suçu #3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz