İran: ABD ve Rusya’nın ateşkes anlaşması bizi bağlamaz


Kasımi, Putin ile Trump arasında Suriye’de varılan ateşkes anlaşmasının İran tarafından bir bağlayıcılığı olmadığını söyledi.

“ABD’NİN ESKİ İCRAATLARI NEDENİYLE ŞÜPHELİYİZ”

İran: ABD ve Rusya'nın ateşkes anlaşması bizi bağlamaz

“IRAK’IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ TÜM BÖLGE ÜLKELERİNİN YARARINA”

Kasımi, İran için bağlayıcılığı bulunmadığına işaret ettiği anlaşmanın, tüm Suriye’yi kapsayacak şekilde ve Astana’da üzerinde mutabakata varılan çatışmazlık bölgelerini desteklemesi halinde kabul edilebilir olduğunu vurguladı.

ABD’nin bölgedeki “eski icraatları” nedeniyle anlaşmaya şüpheli yaklaştıklarını dile getiren Kasımi, bu durumun görüşmelerin devamı önünde engel teşkil edeceğini öne sürdü.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin “bağımsızlık referandumu” konusunda da değerlendirmelerde bulunan Kasımi, “Irak’ın toprak bütünlüğü konusunda İran’ın duruşu değişmez ve tartışılamaz bir duruştur. Bu konuda, gerek Irak merkezi hükümeti, gerekse ülkedeki diğer gruplarla irtibatımız devam ediyor.” diye konuştu.

Kasımi, Irak’ın toprak bütünlüğünün tüm bölge ülkelerin yararına olduğunu belirterek, “Bu bütünlüğü ortadan kaldıracak her türlü adım, Irak’ı kargaşa ve huzursuzluğa sevk edecektir.” dedi.