İngiltere’de hava yolu şirketleri, hükümete uluslararası uçuşlar için çağrı yaptı

0
195

İngiltere’de hava yolu şirketleri, hükümete uluslararası uçuşlar için çağrı yaptı

TÜRKİYE KIRMIZI LİSTEDE

Türkiye, 17 Mayıs’a kadar tam kapanma uygulamasını devreye alırken, koronavirüs kaynaklı vaka ve ölüm sayılarında ciddi oranda düşüş kaydedildi.

İNGİLİZ HAVA YOLLARI TEPKİLİ

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, tam kapanma öncesi 60 bin seviyelerinde seyreden vaka sayısı son olarak 20 bin 107’ye indi, ölü sayısı keskin düşüşle 278’e geriledi.

“YEŞİL LİSTE GENİŞLETİLSİN” ÇAĞRISI

İngiltere ise bu gelişmeye rağmen Türkiye’yi “kırmızı liste”ye ekledi. İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, dün yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yanı sıra Maldivler ve Nepal’in de kırmızı listeye dahil edileceğini söyledi.

“İNGİLTERE GERİDE KALIYOR”

Buna göre Türkiye’den İngiltere’ye gidenlerin 10 gün boyunca masraflarını kendileri karşılayarak ev yerine otelde karantinada kalmaları gerekiyor. Otel konaklamasının 1750 sterlinlik (yaklaşık 20 bin 185 TL) giderinin yolcular tarafından karşılanması gerekiyor.

“HAYAL KIRIKLIĞI”

İngiltere merkezli hava yolu şirketleri ise Londra yönetiminin kararına tepki gösterdi.

HÜKÜMETE “AŞIRI TEDBİR” SUÇLAMASI

Londra’nın “yeşil listesi”nde Portekiz, Cebelitarık, Avustralya, Singapur ve İsrail dahil sadece 12 destinasyon bulunuyor. Bu ülkelerden İngiltere’ye gidenlere zorunlu karantina uygulanmıyor.

“TARAFTARLAR TÜRKİYE’YE GİTMEMELİ”

İngiltere de hava yolu şirketleri, hükümete uluslararası uçuşlar için çağrı yaptı #1

Independent’ın aktardığına göre, İngiliz hava yolu firmaları, hükümeti karantinasız seyahat için yeşil listedeki ülke sayısını artırmaya çağırdı.

Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren hava yollarının çatı kuruluşu “Airlines UK”, hükümetten 17 Mayıs’ta yürürlüğe girecek “yeşil liste”ye büyük çapta eklemeler yapmasını istedi.

Airlines UK İcra Kurulu Başkanı Tim Alderslade, 12 ülkeli listeye ilişkin, “Kaçırılan bir fırsat ve yeşil listeye giren çok az ülke ile yalnızca isim olarak hava yolculuğunun yeniden açılmasını temsil ediyor.” dedi.

Alderslade, Avrupa Birliği’nin aşılanmış kişilerin kısıtlama olmaksızın seyahat edebileceklerini söylediğini anımsatarak, “Bu da İngiltere’yi geride kalma ve Avrupa ve ABD’deki kilit pazarlara uluslararası seyahat açmama riskiyle karşı karşıya bırakıyor.” ifadesini kullandı.

İngiltere de hava yolu şirketleri, hükümete uluslararası uçuşlar için çağrı yaptı #2

EasyJet İcra Kurulu Başkanı Johan Lundgren, listede Avrupa destinasyonlarının olmamasının “veriler veya bilim tarafından doğrulanmadığını” kaydetti.

British Airways CEO’su Sean Doyle da İngiliz hükümetinin kararını “hayal kırıklığı” şeklinde nitelendirdi.

İngiliz Havayolu Pilotları Derneği’nin (BALPA) Genel Sekreteri Brian Strutton, hükümeti “aşırı tedbir” almakla suçladı.

Strutton, “Seyahat sektöründe çalışanlar ve tatile ya da iş için uçmak isteyen milyonlarca insan için son derece hayal kırıklığı yaratıyor.” şeklinde konuştu.

İngiltere de hava yolu şirketleri, hükümete uluslararası uçuşlar için çağrı yaptı #3

Bu arada İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, ülkesinin, 29 Mayıs’ta İstanbul’da yapılması planlanan Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yapabileceğini söylemişti.

İngiliz bakan, “Taraftarlar Türkiye’ye gitmemeli. İki İngiliz kulübünün yer alacağı finali burada düzenlemeye hazırız ancak kararı UEFA verecek. Onların cevabını merakla bekliyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz