İlk uçan yarış aracı Airspeeder Mk3’ün testleri başladı

0
97

İlk uçan yarış aracı Airspeeder Mk3’ün testleri başladı

UÇUŞ TESTLERİ BAŞLADI

Son zamanlarda uçan arabalara yatırım yapan şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor.  Avustralya merkezli bir firma AirspeederMk3 adlı dünyanın ilk uçan elektrikli yarış arabasını geçtiğimiz aylarda tanıtmıştı.

YARIŞLARA KATILACAK

Geliştirici firma Alauda Aeronautics, Airspeeder olarak adlandırılan uçan otomobilin başlangıçta uzaktan bir pilot tarafından yönlendirilerek, dikey olarak iniş ve kalkış yapabileceğini ifade etti.

500 METRE YÜKSELİYOR

Avustralyalı şirket, Airspeeder Mk3 isimli uçan yarış aracını Güney Avustralya’da test sürüşüne çıkardı.

airspeeder

Airspeeder Mk3, bu yıl içerisinde düzenlenecek olan EXA isimli yarış serisine de katılacak. Ancak, şimdilik yarışın kuralları ya da yapısı ile ilgili herhangi bir bilgi yok.

EXA, hem dünyanın ilk uçuş yarışı hem de ilk “ekipli” uçuş yarışı olma özelliği taşıyor. Yani bu araçlar, aynı diğer motor sporlarında olduğu gibi pite girebilecek. Pit ekibi içerisinde bulunan mühendisler, aracın bataryasını değiştirecek ya da gerekli tamirleri yapacak.

Dikey olarak iniş ve kalkış yapabilen Airspeeder Mk3, sadece 130 kilogram ağırlığa sahip ve 80 kilograma kadar yük taşıyabiliyor. Bu da aracı, geleceğin yarışlarına hazırlıklı hale getiriyor.

airspeeder mk3

Ayrıca, motorlarından 430 bg güç üretebilen araç, 0-100 km/sa hızlanmasını 2.8 saniyede tamamlayabiliyor. Henüz azami hızı açıklanmayan araç 500 metre yüksekliğe çıkabiliyor.

Airspeeder

Airspeeder

Airspeeder

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz