İkinci el araç pazarı durma noktasına geldi

0
318

İkinci el araç pazarı durma noktasına geldi

“İNSANLARIN ALIM GÜCÜ AZALDI”

2020 yılında, otomotiv sektöründe özellikle 2. el piyasasında son 5 yılın rekoru kırılırken, son aylarda kısıtlamaların da artmasıyla durgunluk başladı.

“YÜKSELEN FİYATLAR GERİ GELMEDİ”

Artan taleple bazı ikinci el otomobillerin sıfır değerinden bile pahalıya satıldığı görüldü.

Oto galeri işletme sahibi Durmuş Altuntaş, araç piyasasındaki son durumu değerlendirirken “üretimde yaşanan tedarik sıkıntısının satışları etkileyecek mi” sorusunu yanıtladı.

Altuntaş açıklamasında, “Son 1 sene içerisinde geçen sene, fiyatlar ve alım satım konusunda işler hareketliydi. Kısıtlamalar da etki etmemişti. Ama bu sene banka faiz kredi oranlarının yüksek olması, kısıtlamanın fazla olması insanların biraz alım gücünü azalttı.

Çünkü arabayı alsa hafta sonu bir yere gidemeyecek, akşam 7’den sonra dışarı çıkamayacak. İnsanlar biraz da parasını, haberlerde gündemde olan kripto para, borsaya yatırdığından dolayı araba sektörü biraz yavaşladı. 1-2 aydır hareketlenme vardı yine bu Mayıs ayındaki kapanmadan dolayı piyasa yavaşladı.” dedi.

İkinci el araç pazarı durma noktasına geldi #1

“İkinci el piyasası araç almak isteyenler için doğru zaman mı?” sorusunu da yanıtlayan Durmuş Altuntaş, “Şu an 2. el araç almak için doğru zaman. Haziran – temmuz gibi fiyatlar eski duruma gelecek. Sürekli artış gösterecektir. En son Süveyş kanalındaki tıkanmadan dolayı üretim durdu.

1 Haziran’da sıfır araba fiyatları olmasa da 2020, 2021 model arabaların, yeni model arabaların fiyatlarını biraz etkiledi. Türkiye’de fiyatlar sadece araçta değil, ne olursa olsun bu zamana kadar yükselen hiçbir şey geri gelmedi.

Her şeyin de bir sezonu var. Bu kapanmadan sonra mayıs – haziran gibi piyasa yeniden hareketlenir, 2020 yılındaki gibi olur. İnşallah hem alanlar hem satanlar, herkes memnun olur.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz