Hindistan’da en yüksek günlük koronavirüs ölümü kaydedildi

0
162

Hindistan’da en yüksek günlük koronavirüs ölümü kaydedildi

4 BİN 205 ÖLÜM

Hindistan’da koronavirüs salgını kaynaklı ölümlerde yeni bir rekor daha görüldü.

SALGIN BİLANÇOSU

Hindistan Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 348 bin 421 koronavirüs vakası kaydedildi.

AŞILAMA KAMPANYASI

Hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 205 olarak kayıtlara geçerken, ülkede koronavirüse bağlı can kaybı sayısı salgının başından bu yana kaydedilen en yüksek seviyeyi gördü.

AŞI TEDARİKİ OLUMSUZ ETKİLENEBİLİR

Uzmanlar, gerçek vaka ve ölü sayısının, belirtilenden çok daha yüksek olabileceği uyarısını yapıyor.

BIDEN’A ÇAĞRI

Günlük olarak en fazla vaka ve ölüm kaydedilen ülke olan Hindistan’da toplam vaka sayısı 23 milyon 340 bin 938’e, toplam can kaybı sayısı 254 bin 197’ye ulaştı. Ülkede 3 milyon 704 bin 99 hastanın tedavisi sürüyor.

Hindistan da en yüksek günlük koronavirüs ölümü kaydedildi #1

Nüfusu 1,4 milyara yaklaşan Hindistan’da aşılama kampanyasının başlatıldığı 16 Ocak’tan bu yana 175 milyon 235 bin 991 doz aşı yapılsa da kampanya, henüz salgını durdurabilecek düzeye ulaşmadı.

Maharaştra eyaletinin yaklaşık 2,5 milyonluk nüfuslu şehri Nagpur’daki bazı aşı merkezlerinde aşı yetersizliği nedeniyle Kovid-19 aşılarının yapımına ara verildiği açıklandı.

Dünyanın en büyük aşı üreticisi konumundaki Hindistan Serum Enstitüsü’nün (SII) Üst Yöneticisi (CEO) Adar Poonawalla, Financial Times gazetesine verdiği röportajda, aşı sıkıntısı olduğu ve bunun birkaç ay süreceği uyarısında bulunmuştu.

Hindistan da en yüksek günlük koronavirüs ölümü kaydedildi #2

AstraZeneca firmasıyla üretim anlaşması bulunan ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Kovid-19 Aşıları Erişim Programı için de aşı üretmeyi taahhüt eden enstitünün acil iç talebine yanıt vermek zorunda olması dünyadaki aşı tedarikini de olumsuz etkileyebilir.

ABD, İngiltere, Almanya ve diğer ülkeler Hindistan’a ilaç, test kiti ve tıbbi oksijen yardımlarının yanı sıra aşı yapımında kullanılan maddelerin ihracını da yoğunlaştırdı.

Hindistan da en yüksek günlük koronavirüs ölümü kaydedildi #3

ABD’nin Yeni Delhi Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Dabiel B. Smith, ülkeye ulaştırılan aşı bileşenlerinin 20 milyon AstaZeneca aşısının üretilmesine yardımcı olacağını açıkladı.

SII Üst Yöneticisi Poonwalla, aşı üretiminde gerekli bazı ham maddeler için uygulanan ambargonun kaldırılması amacıyla ABD Başkanı Joe Biden’a çağrı yapmıştı.

ABD, aşı üretimini desteklemek için koronavirüs aşıları üzerindeki fikri mülkiyet haklarından feragat edilmesini gündeme getirmişti. Böyle bir adımın da Hindistan’daki aşı üretimini canlandıracağı tahmin ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz