Halfeti’nin endemik bitkisi karagül gıda ürününe dönüştü

0
196

Halfeti’nin endemik bitkisi karagül gıda ürününe dönüştü

HALFETİ, KARAGÜLLE DİKKATLERİ ÜZERİNE ÇEKİYOR

Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde yetişen, nisan-mayıs ve ekim-kasım aylarında olmak üzere iki defa açan, kendine özgü rengi ve kokusunu yetiştiği bölgeden alan karagül, kurutulduktan sonra kadınlar tarafından hapse, sucuk, şerbet, reçel, lokum, çikolata ve çaya dönüştürülüyor.

Halfeti nin endemik bitkisi karagül gıda ürününe dönüştü #1

Birecik Barajı’nın yapılmasının ardından bir bölümü sular altında kalan, Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi’nin 2013 yılında “Sakin Şehir” ağına dahil ettiği Halfeti, sunduğu görsel güzelliklerle ziyaretçilerini büyülüyor.

HALK EĞİTİM MERKEZİNDEKİ USTA ÖĞRETİCİ VE KURSİYER KADINLAR KARAGÜLÜ İŞLİYOR

Halfeti, tarihi taş evleri ve doğal güzelliklerinin yanı sıra, kendine has rengi ve kokusu bulunan karagülle de dikkatleri üzerine çekiyor. Kaymakamlık, belediye ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından geniş bir alana yayılmasını sağlamak amacıyla 3 serada özenle yetiştirilen karagül, Halfeti Belediyesi tarafından yapılan başvuru üzerine 2 ay önce Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret tescil belgesiyle tescillendi.

Halfeti nin endemik bitkisi karagül gıda ürününe dönüştü #2

Eşsiz simsiyah rengi ve kokusuyla ilgi gören karagül, hasat sezonunun başlamasıyla birlikte seralardaki görevliler tarafından dallarından kesilerek kurumaya bırakılıyor.

“KARAGÜL SERALARLA ÜRETİM SEKTÖRÜNE DÖNÜŞTÜ”

Daha sonra ayıklanan bitkinin yaprakları, Halfeti Halk Eğitim Merkezi’ndeki usta öğretici ve kursiyer kadınlar tarafından karagül hapsesi, sucuğu, şerbeti, reçeli, lokumu, çikolatası ve çayına dönüştürülüyor.

Halfeti nin endemik bitkisi karagül gıda ürününe dönüştü #3

Birbirinden lezzetli karagül ürünleri, ziyaretçiler için ilçede satışa sunulmasının yanında gelen talepler üzerine farklı illere de gönderiliyor.

“TADINA BAKANLAR ÇOK SEVİYOR BEĞENİYOR”

Halfeti Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler ile Halk Eğitim Merkezi Müdürü Eşref Arıkan, kaymakamlık ve belediyeyle iş birliği içerisinde, karagülü farklı ürünlere dönüştürerek tanıtımını yapmaya çalıştıklarını söyledi.

İlçeye özgü 28 çeşit gıda ürünün 7’sinin karagül ile yapıldığını belirten Arıkan, “Bizim amacımız, ürettiğimiz ürünlerle burada hem kursiyerlerimize istihdam yaratmak ve aile bütçelerine katkı sunmak hem de karagülün bütün dünyaya tanıtılmasına katkı sunmak. Karagül, daha önce üretimi çok yapılan bir bitki değildi ancak son yıllarda, özellikle seralarla ciddi bir üretim sektörüne dönüştü. Artık Halfeti denilince akla karagül geliyor.” dedi.

Karagülün ürün olarak ilçenin ekonomisine daha fazla katkı sunmasını amaçladıklarını aktaran Arıkan, ürünlerin ilçedeki birçok noktada satışa sunulduğunu ifade etti.

Usta öğreticilerden Nezver Çoban da karagülden yapılan ürünlerin tüketiciler tarafından çok beğenildiğini belirtti.

Daha önce evlerinde sadece karagülün reçelini ve şurubunu yaptıklarını ifade eden Çoban, “Şimdi halk eğitim merkezi bünyesinde çikolatası, hapsesi, sucuğu gibi ürünlerini yapmaya başladık. Tadına bakanlar çok seviyor beğeniyor, lezzetli buluyor. Evlerimizde misafirlerimize ikram edip, hediye olarak da gittiğimiz yerlere götürüyoruz. Yaptığımız ürünler biraz zahmet istiyor ama lezzeti bu zahmetin önüne geçiyor.” diye konuştu.

Halfeti nin endemik bitkisi karagül gıda ürününe dönüştü #4

Halfeti nin endemik bitkisi karagül gıda ürününe dönüştü #5

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz