Güneydoğu’nun ihracatı ikinci kez 1 milyar doların üstünde

0
193

Güneydoğu’nun ihracatı ikinci kez 1 milyar doların üstünde

BAŞARIDAKİ EN BÜYÜK PAY GAZİANTEP’İN

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) verilerinden derlediği bilgilere göre, koronavirüsün ekonomideki etkilerine rağmen Güneydoğu Anadolu Bölgesi, ihracattaki başarısıyla dikkati çekiyor.

EN FAZLA ÜRÜN ORTA DOĞU’YA GİTTİ

Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Kilis illerinin bağlı bulunduğu GAİB’e üye firmalar, nisandaki dış satımını geçen yılın aynı ayına göre yüzde 86,1 artırarak 1 milyar 10 milyon dolar rakamını gördü.

Güneydoğu nun ihracatı ikinci kez 1 milyar doların üstünde #1

Aralık 2020’deki 1 milyar 27 milyon dolar dış satımın ardından bu yılın nisan ayındaki ihracatıyla ikinci kez 1 milyar doların üzerine çıkan bölgede, bu başarıya en fazla katkıyı 883 milyon dolarla Gaziantep yaptı.

“TABLO, HEDEFLERİN BİR HAYAL OLMADIĞINI GÖSTERİYOR”

Nisanda en fazla ürünü sırasıyla Orta Doğu, Avrupa Birliği (AB) ve Amerika ülkelerine ulaştıran bölge, en çok geliri Irak’tan, sektör olarak ise tekstil, hububat ve bakliyattan sağladı.

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, bölgenin ihracatını salgında yükseltmeyi başardığını belirtti.

Güneydoğulu ihracatçılara dijital dönüşüm ve eğitimlerle katkı sağladıklarını anlatan Kileci şunları kaydetti:

“Hedefimiz nisanda ikinci kez başardığımız 1 milyar dolarlık ihracat performansını ilerleyen aylarda bir alışkanlık haline getirmek. Bölgemizin böyle bir potansiyele sahip olduğunu biliyoruz, önemli olan bu potansiyeli hayata geçirebilmek. 2021 yılı genelinde Güneydoğu için 12 milyar dolar, Gaziantep için ise 10 milyar dolarlık ihracat hedefi belirlemiştik. İlk dört ay itibarıyla oluşan tablo, koyduğumuz hedeflerin bir hayal olmadığını bize gösteriyor. İhracattaki yükselişi sürdürebilmek için kaliteli, doğa dostu ve inovatif ürünler üretmeye devam etmeli, aynı zamanda bu üretimi, planlı ve dünya standartlarına uygun bir satış organizasyonuyla birleştirmeliyiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz