Giresun Adası’nda bilimsel kazılar yapılacak

0
237

Giresun Adası’nda bilimsel kazılar yapılacak

“GİRESUN ADASI BİRÇOK YENİ ARAŞTIRMAYI BEKLEMEKTEDİR”

Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Eylül ve Ekim aylarında arkeolog ve sanat tarihçilerinden oluşan uzman ekibin Giresun Adası’nda çalışma başlatacağını duyurdu.

İKİNCİ DERECE SİT ALANI İLAN EDİLDİ

Karadeniz’de üzerinde insan yerleşimi bulunmuş nadir adalardan olan alanda, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ile bilimsel arkeolojik kazı çalışmaları yapılacak.

Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapan Giresun Adası’nın birçok bilinmeze gebe olduğu ifade edilen açıklamada, “Karadeniz’in engin mavi sularında adeta büyülü görüntüsüyle daha birçok bilinmeze gebe olan Giresun Adası, elbette ki birçok yeni araştırmayı ve bilimsel çalışmayı beklemektedir. Giresun İli turizmine katkısı sonsuz olacak bu tabiat şaheserinin bilimsel anlamdaki arkeolojik kazı çalışmalarının yapılabilmesi için Eylül-Ekim 2021 döneminde Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ile Giresun Müze Müdürlüğü tarafından arkeolog ve sanat tarihçilerinden oluşan uzman kadrosu ve teknik ekibiyle tekrar kazılara başlanacaktır.” denildi.

Giresun Adası’nda bilimsel kazılar yapılacak  #1

1991 yılında ikinci derece sit alanı ilan edilen Giresun Adası’nda 2009-2010 yıllarında Giresun Müze Müdürlüğü başkanlığında Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından arkeolojik yüzey araştırması yapılması sonucunda birçok buluntu ele geçirildi.

2011, 2012, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında yapılan kazı çalışmalarında adanın yüzeyinde ve toprağın altında hazine gibi yatan geçmişin kalıntıları gün yüzüne çıkarıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz