Fransa, Türkiye’yi ‘kırmızı ülkeler’ listesinden çıkardı

0
129

Fransa, Türkiye’yi ‘kırmızı ülkeler’ listesinden çıkardı

10 GÜN ZORUNLU KARANTİNA KALDIRILDI

Paris yönetimi, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında uyguladığı seyahat kısıtlamasında güncelleme yaptı.

YEŞİL, TURUNCU VE KIRMIZI LİSTE

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Ali Onaner, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, sağladıkları bilgiler sonucunda Türkiye’nin, Fransa’nın seyahat kısıtlamaları listesinde kırmızıdan turuncuya geçtiğini bildirdi.

AŞILANMAYANLAR İÇİN ŞARTLAR

Onaner, “Tüm seyahat edeceklere sağlıklı ve güzel tatiller dilerim.” değerlendirmesinde bulundu.

Böylece Türkiye’den Fransa’ya seyahat edecek yolcular için 10 gün zorunlu karantina uygulaması kalktı. Kararla birlikte Fransız turistlerin de Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

Fransa, Türkiye yi  kırmızı ülkeler  listesinden çıkardı #1

Fransa, salgının durumu açısından ülkeleri yeşil, turuncu ve kırmızı olmak üzere 3 ayrı listede değerlendiriyor.

Yeşil listede bulunan ülkelerde virüsün aktif şekilde yayılmadığı ve koronavirüsün varyantlarının endişe yaratmadığı, turuncu listedeki ülkelerde virüsün aktif şekilde yayıldığı ancak kontrol altında tutulduğu, kırmızı listedeki ülkelerde ise virüsün aktif şekilde yayılmakla beraber varyantlarının endişe verici olduğu kabul ediliyor.

Yeşil listede bulunan ülkelerden gelenlere, seyahat kısıtlaması uygulanmıyor. Bu listedeki ülkelerden Fransa’ya giriş yapmak isteyen yolculardan koronavirüs aşısı olmadığı takdirde sadece koronavirüs testi isteniyor.

Fransa, Türkiye yi  kırmızı ülkeler  listesinden çıkardı #2

Turuncu listede yer alan ülkelerden Fransa’ya gelmek isteyen ve koronavirüs aşısı vurulan kişiler, ülkeye giriş için zorunlu sebep belirtmesine gerek bulunmuyor ancak negatif test sonucunu ibraz etmesi gerekiyor.

Kişi aşılanmadıysa Fransa’ya girişte zorunlu seyahat sebeplerinden birisinin belirtilmesi, negatif test sonucunu ibraz etmesi ve kendini 7 gün izole etmesi gerecek.

Kırmızı listede bulunan ülkelerden yolcular ancak zorunlu hallerde Fransa’ya giriş yapabiliyor. Yolcuların ülkeye girişlerinde negatif koronavirüs testini ibraz etmesi ve aşı vurulmadıysa zorunlu olarak 10 gün karantinada kalması gerekiyor.

Fransa’da BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşıları uygulanıyor.

Fransa, Türkiye yi  kırmızı ülkeler  listesinden çıkardı #3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz