FETÖ’nün Kapıkule oyunu bozuldu


FETÖ’cü teröristleri Kapıkule Sınır Kapısı’ndan kaçıran 14 şüpheli hakkında 19 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

SINIRDA OPERASYON

Soruşturma başlatan polis, kimlikleri belirlenen şüphelileri takibe aldı. Dışişleri Bakanlığı’nda memur olan ve FETÖ bağlantısı nedeniyle ihraç edilen hakkında yakalama kararı bulunan Fatih Nurettin Yıldırım’ın geçen 10 Şubat günü aynı yöntemle yurt dışına çıkarılacağını öğrendi.

10 KİŞİ TUTUKLANDI

Araç ve şüpheliler Kapıkule Sınır Kapısı’na geldiğinde polis operasyon düğmeye bastı.

19 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENİYOR

Şüpheli Yıldırım ile şebeke üyesi olduğu belirlenen 14 şüpheli çeşitli adreslere baskınlar düzenlenerek gözaltına alındı. İfadelerinin ardından şüphelilerden 10’u tutuklandı.

85 GÜNDE 57 KİŞİ KAÇIRDILAR

FETÖ'nün Kapıkule oyunu bozuldu

KİŞİ BAŞI 10 BİN EURO

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmasını geçen Nisan ayında tamamlayıp Edirne 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açtı.

KAÇANLAR ARASINDA BAŞSAVCI, POLİS VE HAKİMLER VAR

Edirne Cumhuriyet Savcısı Fatih Aslan, hazırladığı 36 sayfalık iddianamede aralarında Bulgaristan vatandaşı şüphelilerin de bulunduğu sanıklar Ergin Myumyun Mustafa (47), Ersan Özgür (35), Fatih Nurettin Yıldırım (28), Güler Sönmez (50), Myumyun Ali Murad (31), Serdar Çakıcı (28), Sezer Özlem (25), Tamer Ergül (46), Tundzhay Dzhemal Veli (49), Yücel Kurtoğlu (52), Mehmet Ali Demirel (51), Ramis Dzhemal Veli (33), Veli Yılmaz (38) ve Rumyana Radostinova Mircheva (47) hakkında göçmen kaçakçılığı, örgüte bilerek isteyerek yardım etme, suçluyu kayırma, silahlı terör örgütüne üye olma suçlarından 5-19 yıl hapis cezaları istedi.

KAPIKULE’DEN KAÇIŞ PLANI İDDİANAMEDE

FETÖ'nün Kapıkule oyunu bozuldu

Savcı Aslan, iddianamede 18 Kasım 2016 tarihi ile operasyonun düzenlendiği 10 Şubat 2017 tarihleri arasındaki 85 günde toplam 57 kişinin illegal yollarla yurt dışına çıkarıldıkları, bu kişilerden 12’si aranan 20 kişinin FETÖ şüphelisi olduğu, diğerlerinin FETÖ şüpheli eşi ya da çocukları gibi yakını olduğu bilgisine yer verdi.

FETÖ'nün Kapıkule oyunu bozuldu

Ayrıca şebekenin yurt dışına kaçırılacak isimleri, Mehmet Ali Demirel’den alarak İstanbul’dan, Edirne’ye getirdikleri ve kişi başı 10 bin Euro’ya kadar para aldıklar ortaya çıktı. İddianamede geçmişe dönük gümrükteki tüm kamera kayıtları incelenerek hangi şüphelinin, hangi FETÖ şüphelisi yada yakınını yasa dışı yollarla yurt dışına çıkardığı, Bulgaristan Ortak Temas Merkezi’nden alınan bilgilerle tespit etti.

FETÖ'nün Kapıkule oyunu bozuldu

İddianamede isimleri Ortak Temas Merkezi’nden alınan ve yurt dışına aynı yöntemlerle çıkarıldığı tespit edilen FETÖ şüphelileri arasında ihraç edilen Mersin eski Başsavcısı Ayhan Turhan, eski KOM Şube Müdürü Muhterem Çakır, Yargıtay Tetkik hakimleri Halil İbrahim, Hüseyin Karagöl, Danıştay hakimi Yavuz Kabasakal, KHK ile kapatılan Zaman Gazetesi Yazarı İbrahim Öztürk, 2010 yılındaki KPSS sorularını sızdırılmasına ilişkin Ankara’da açılan davanın sanıklarından eski ÖSYM görevlisi Kadir Tufan, öğretmen, doktor ve polis memurları yer alıyor.

FETÖ'nün Kapıkule oyunu bozuldu

Edirne Cumhuriyet Savcısı Fatih Aslan iddianamesinde şüphelilerin FETÖ/PDY ile bağlantılı firarda veya yurtdışı çıkış yasağı olan kişileri yurtdışına çıkarma planlarını da detaylı olarak anlattı. İddianameye göre, şebeke üyeleri İstanbul’dan otomobille aldıkları FETÖ şüphelisi ya da yakınlarının Edirne’ye getirdikten sonra ‘zayi kaydı’ bulunan pasaportlarına ‘sahte çıkış’ damgası vurdu. Kapıkule Sınır Kapısı’na giriş yaptıktan sonra şebeke üyeleri kendi gümrük ve pasaport işlemlerini yaptırarak FETÖ’cüleri ise idari bina çevresinde saklayıp işlem yapılmış gibi Bulgaristan gümrüğüne götürdüğü ortaya çıktı. Kapıkule’den hiçbir işlem yapılmadan çıkarılan FETÖ şüphelilerinin Bulgaristan gümrüğünde resmi işlem yaptırdığı ve bu yolla yurt dışına çıkardıkları belirlendi. FETÖ’cüleri yurt dışına çıkarırken, şüphelilerin konsolosluklara ait kayıttan düşülmüş ya da yurt dışına vekaletleri bulunan otomobilleri kullandığı anlaşıldı.

FETÖ'nün Kapıkule oyunu bozuldu

FETÖ'nün Kapıkule oyunu bozuldu

FETÖ'nün Kapıkule oyunu bozuldu

FETÖ'nün Kapıkule oyunu bozuldu

FETÖ'nün Kapıkule oyunu bozuldu