FETÖ imamları gaybubet evinde yakalandı


FETÖ’nün sözde “üniversite ve akademisyenler imamı” ile “doktorlar ve mahrem imamı” olarak aranan 2 kişi, gözaltına alındı.

GAYBUBET EVİNE OPERASYON

Yaklaşık bir ay teknik takip ve izleme çalışması yürüten ve güvenlik kameraları kayıtlarını inceleyen ekipler, Veysel Tıkaç, Ramazan Bulduk ile aynı evde kalan eski polis memuru Ercan Taş’ın bulunduğu “gaybubet” adı verilen eve operasyon düzenledi. Gözaltına alınan 3 zanlı emniyete götürüldü.

KILIK DEĞİŞTİRDİLER

FETÖ imamları gaybubet evinde yakalandı

ÜNİVERSİTE VE AKADEMİSYENLER İMAMI

Bu arada, FETÖ imamlarının mahalledeki bir marketin güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerinde, polise yakalanmamak için kılık değiştirdikleri görüldü.

DOKTORLAR İMAMI

Sakal bırakan, şapka ve gözlük takan zanlıların alışveriş yaptıkları markete girerken tedirgin oldukları kamera kayıtlarına yansıdı.

BYLOCK KULLANIMI

FETÖ imamları gaybubet evinde yakalandı

GAYBUBET NEDİR?

Veysel Tıkaç’ın “üniversite ve akademisyenler imamı” olarak örgüt adına faaliyet yürüttüğü dönemde üniversite içerisinde FETÖ/PDY mensubu akademisyenlere yönelik sohbet toplantıları yaptığı, örgüte kazandırılmak istenen akademisyenlerle görüştüğü ve bunlara yönelik örgüt adına yurt dışı organizasyonları düzenlediği tespit edildi.

Polis ekipleri, Tıkaç’ın Cumhuriyet Üniversitesinde yapılacak rektörlük seçimlerinde örgüt adına rektör adayı belirleyerek seçimlerde başarılı olması için üniversite içerisinde çalışmalar yaptığını da belirlenmişti.

FETÖ imamları gaybubet evinde yakalandı

Ramazan Bulduk’un da “doktorlar imamı” olarak örgüt adına faaliyet yürüttüğü dönemde, FETÖ’nün bir üst mekanizması tarafından kendisine iletilen örgüt kararlarını bir alt sorumlulara ileterek yönetimi sağladığı, örgütün ildeki sağlık çalışanlarına yönelik sohbet toplantılarının takibinden sorumlu olduğu, sağlık personeline yönelik yurt dışı organizasyonları düzenlediği ortaya çıkarıldı.

FETÖ imamları gaybubet evinde yakalandı

Bulduk’un emniyetten sorumlu “mahrem imamı” olarak örgüt adına faaliyet yürüttüğü dönemde de Sivas Emniyet Müdürlüğünde görevli emniyet personeline yönelik sohbet toplantılarının takibini yaptığı, örgütçe müdür yardımcısı, zümre başkanı olarak görevlendirildiği ve FETÖ’nün şifreli haberleşme programı ByLock’u kullandığı da tespit edildi.

Eski polis Ercan Taş’ın ise 17-25 Aralık sürecinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesinde görev yaptığı ve daha sonra KHK ile meslekten ihraç edildiği öğrenildi.

Zanlılar, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

FETÖ imamları gaybubet evinde yakalandı

Türk Dil Kurumu’nca “Göz önünde bulunmama” olarak tanımlanır. Örgüte ait bazı evlere bu adın verilmesinin sebebi, örgüt elamanlarını bir süre göz önünden alarak dikkat çekmelerini, yakalanmalarını engellemek ve başka görevlere hazırlamak için saklanma yeri olmasıdır.