Erdoğan-Widodo ortak basın toplantısı açıklamaları


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Endonezya Cumhurbaşkanı Widodo ile ortak basın toplantısında; 100 bin Suriyelinin ülkesine döndüğünü söyledi.

“100 BİN SURİYELİ KARDEŞİMİZ ÜLKESİNE DÖNDÜ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalardan öne çıkan kısımlar şunlar;

“İŞBİRLİĞİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

“Bugüne kadar aralarında Güney Asyalıların da olduğu 5 bin terör şüphelisini sınır dışı ettik. 53 bin kişiye de giriş yasağı koyduk. Sınır bölgemizden DEAŞ’lı teröristleri tamamen temizleyerek 100 bin Suriyeli kardeşimizin bu bölgelere dönmesini sağladık. Fırat Kalkanı Harekatı’yla aralarında elebaşlarının da olduğu 3 binin üzerinde DEAŞ’lı teröristi etkisiz hale getirdik. Endonezyalı kardeşlerime, FETÖ başta olmak üzere terörle mücadelemize destek verdikleri için teşekkür ediyorum.

“BENİM İÇİN BÜYÜK BİR ONUR”

Asya-Pasifik bölgesinin etkisi artıyor. Asya ülkeleri ağırılığını daha fazla hissettiriyor. Türkiye de bu süreçte hakettği yeri alıyor. Endonezya da bizim için önemli bir yere sahip. İnşallah işbirliğimizi de sürdüreceğiz.”

Erdoğan-Widodo ortak basın toplantısı açıklamaları

Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo ise; Benim için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetini kabul etmek büyük bir onurdur.” diye teşekkür etti ve “Endonezya ve Türkiye iş birliği anlamında inanılmaz bir potansiyele sahiptir. Özellikle enerji alanında ve terörle mücadele alanında işbirliği. İkili ilişkileri, küresel konuları ve Katar meselesini ele aldık. Terörle mücadele anlamında iş birliğini daha da fazla güçlendirmeye karar verdik. Özellikle yabancı teröristlerle mücadele anlamında… Bununla birlikte teknik istihbaratın ön plana çıkarılmasıyla gelişme kaydedeceğiz.” dedi.