Enteresan hikayesiyle: İmambayıldı tarifi..

0
253

Enteresan hikayesiyle: İmambayıldı tarifi..

İMAMBAYILDI TARİFİ İÇİN MALZEMELER

Hafta içi her gün FOX TV ekranlarında izleyicisiyle buluşan Zuhal Topal’la Sofrada programının bugünkü yarışmacısının menüsünde, imambayıldı yer aldı.

İMAMBAYILDI NASIL YAPILIR? İMAMBAYILDI TARİFİ

Hem doyurucu hem de sağlıklı bir yemek olan imambayıldının nasıl yapıldığını merak eden izleyiciler, arama motorları üzerinden imambayıldı tarifi hakkında araştırmalara başladı.

İMAMBAYILDI HİKAYESİ

Karnıyarık yemeğine benzetilen imambayıldı tarifinde karnıyarıktan farklı olarak et veya kıyma harcı yerine soğanlı, domatesli sarımsaklı iç harç kullanılıyor.

Peki en lezzetli zeytinyağlı yemeklerin başında gelen imambayıldı nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir? İşte imambayıldı malzemeleri ve tarifi…

Domates sosu için:

Enteresan hikayesiyle: İmambayıldı tarifi.. #1

Enteresan hikayesiyle: İmambayıldı tarifi.. #2

İmambayıldının adının tarihçesi hakkında türlü rivayetler vardır.

Bir rivayete göre, eski bir dönemde bir imam, karısı tarafından yapılan bu yemeği ilk kez yediğinde lezzetinden veya yemeğe katılan malzemenin maliyetinden dolayı bayılmıştır.

Bir başka rivayete göre, gene eski bir zamanda bir imam zengin bir zeytinyağı tüccarının kızı ile evlenmiştir. Eşinin çeyizinde bol miktarda kaliteli zeytinyağı bulunmaktadır.

Kadın ilk günlerde kocasına bu zeytinyağı ile hazırlanmış, içine domates ve soğan eklenmiş patlıcan yemeği hazırlar. Onüçüncü günde yemek masasında patlıcan bulunmamaktadır. Buna şaşıran imam artık zeytinyağının kalmadığını öğrenince üzüntüsünden bayılır.

En yaygın olarak bilinen rivayet ise şu şekildedir:

Savaş zamanlarında halk kıtlık çekmektedir. Dönemin imamının kileri ise oldukça zengin olmasına rağmen imam, eşinin bu malzemeleri kullanmasına izin vermemektedir. Bu duruma imamın eşi isyan etmiş ve tek başına yemek yemek istemediğini söylemiştir.

Aralarında geçen bir tartışmadan sonra imamın eşi komşuları eve toplamış ve evdeki malzemelerle yemek hazırlamış, kalan malzemeleri komşulara pay etmiştir.

İmam ise eve geldikten sonra yemeği afiyetle yemiştir. Ancak yemek sonrası kilerin boş olduğunu görünce baygınlık geçirmiştir. Dolayısıyla yemeğin adı da imambayıldı olmuştur.

Oldukça enteresan bir hikayeye sahip olan imambayıldı yemeği, şimdilerde sofralardan eksik ediimeyen, oldukça uygun maliyetle pişirilen leziz bir tarif…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz