E-ticaret müşterisi en çok ‘moda’ alışverişi yaptı

0
199

E-ticaret müşterisi en çok ‘moda’ alışverişi yaptı

MODA KATEGORİSİ ALIŞVERİŞİN İLK TERCİHİ OLDU

Rekabet Kurumu verilerine göre, Mart 2020’de başlayan salgın sürecinde e-ticaret kanallarının kullanımı artarken, kadın ve erkek tüketicilerin eğilimleri farklılık gösterdi.

E-ticaret müşterisi en çok  moda  alışverişi yaptı #1

Tüketicilerin salgın sürecinde internetten alışveriş yaptıkları alışverişlerde moda ürünleri ilk sırada yer aldı. Bu kategoriyi “elektronik” ile “kozmetik ve kişisel bakım” izledi.

KADINLAR MODA, ERKEKLER ELEKTRONİK ÜRÜN TERCİH ETTİ

Söz konusu dönemde tercih edilen diğer ürünler ise, “ev, yaşam, ofis” “ev tekstili”, “kitap”, “yemek siparişi”, “süpermarket”, “sağlık, medikal ürünler ve besin takviyeleri”, “yiyecek içecekler”, “çiçek siparişi”, “müzik, film ve hobi”, “spor, outdoor”, “oto yedek parça ve aksesuarları”, “bahçe ve yapı market”, “oyuncak” “eğlence ve kültür” oldu.

E-ticaret müşterisi en çok  moda  alışverişi yaptı #2

Tüketici eğilimleri cinsiyete göre değerlendirildiğinde, erkek ve kadın kullanıcı tercihleri “moda”, “kozmetik ve kişisel bakım” ile “elektronik” kategorilerine göre önemli ölçüde farklılaştı.

KOZMETİK ALANINDA KADIN İLGİSİ DAHA YOĞUN

Bu dönemde kadın tüketicilerin yüzde 80,4’ü moda kategorisinden alışveriş yaptı, erkeklerde ise bu oran yüzde 58,7 oldu. Bunun yanı sıra “elektronik” kategorisinde kadınların alışveriş yapma oranı yüzde 33,9 iken erkeklerin oranı yüzde 60,7 olarak gerçekleşti.

“Kozmetik ve kişisel bakım” kategorisinde ise kadınların alışveriş yapma oranı yüzde 57 iken erkeklerin alışveriş yapma oranı yüzde 27,3 olarak hesaplandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz