Dünyayı etkileyen salgını konu edinen kitaplar

0
161

Dünyayı etkileyen salgını konu edinen kitaplar

Kolare Günlerinde Aşk

İnsanlık tarihi boyunca ölümcül salgınların dünyayı sardığını görüyoruz. Ne yazık ki bugünlerde de yeni bir salgın ile karşı karşıya kaldık. Tüm dünyayı kasıp kavuran COVID-19 salgını hepimizin hayatını etkiledi.

Covid-19 Koronavirüs El Kitabı

Ne olduğu ve tedavisi henüz belli olmayan koronavirüsün diğer hastalıklar ile benzer olup olmadığı da ayrı bir merak konusu.Tarih boyunca insanlığı etkileyen ve kitaplara, edebiyata konu olan salgın temalı kitaplardan bir seçki hazırladık.

Kızıl Veba

İşte o kitaplardan bazıları…

Hastalık

Dünyayı etkileyen salgını konu edinen kitaplar #1

Decameron

Anadolu’da koleranın tarihsel gelişimi bu kitapta…

Kızıl Ölümün Maskesi

Sayfa: 168

Veba

Dünyayı etkileyen salgını konu edinen kitaplar #2

Salgın

Latin Amerika edebiyatının en büyük yazarı olarak değerlendirilen Gabriel Garcia Marquez, Kolera Günlerinde Aşk romanıyla okurlarını her zamanki gibi büyülemeye devam ediyor.

Sayfa: 520

Dünyayı etkileyen salgını konu edinen kitaplar #3

Bu el kitabı, COVID-19 koronavirüs hakkında bilgilenmek ve bilinçlenmek adına oldukça sade ve kaynakları belirlenmiş bir şekilde hazırlanmış ve okuyucuya sunulmuştur.

Sayfa: 84

Dünyayı etkileyen salgını konu edinen kitaplar #4

Kızıl Veba, medeniyeti dünya üzerinden silip süpüreli altmış yıl olmuştur. Hayatta kalmayı başaran bir avuç insan, vahşi yaşamın ortasında, kabileler halinde kendi medeniyetlerini ve toplumsal sınıflarını oluşturmuştur çoktan.

Sayfa: 250

Dünyayı etkileyen salgını konu edinen kitaplar #5

Onur Gürleyen, hastalık metaforunu kullandığı distopik romanında, huzur ve refah içinde yaşayan bir toplumun, umulmadık gelişmeler sonucunda her şeyi kaybederek yok olmasını anlatıyor.

Sayfa: 150

Dünyayı etkileyen salgını konu edinen kitaplar #6

Dünyayı yöneten gizli örgütler, tarikatlar ve birçok yapılanma hakkında çalışmalar yürütmüş olan Kürşad Berkkan, bu kez birçok kişinin sormaya çekindiği soruların yanıtlarını ortaya çıkarıyor.

Sayfa: 224

Dünyayı etkileyen salgını konu edinen kitaplar #7

Dünya edebiyatının ilk hikâyecisi ve İtalyan edebiyatında düzyazının babası olarak kabul edilen Boccaccio’nun başyapıtı Decameron güçlü bir düzyazı.

Sayfa: 450

Dünyayı etkileyen salgını konu edinen kitaplar #8

Usher Konağı’nın Çöküşü, Kara Kedi, Kuyu ve Sarkaç gibi meşhur hikâyelerinin yer aldığı elinizdeki kitap gerilim tutkunlarını Edgar Allan Poe’nun muhteşem zihnindeki dünyaya davet ediyor.

Sayfa: 192

Dünyayı etkileyen salgını konu edinen kitaplar #9

Fransız yazar ve filozof Albert Camus’nün en güçlü eseri olarak gösterilen Veba, yazarın alışıldık koyu mürekkebinin ardında alışılmamış bir iyimserlik taşıyor. Camus’nün en baskın özelliği olan karamsar bakış açısı, kendisini Veba’da da hissettirmesine rağmen bu defa insanlığa dair büyük umutlara dönüşüyor.

Sayfa: 303

Dünyayı etkileyen salgını konu edinen kitaplar #10

Veronica Rossi, Sonsuz Gökyüzünün Altında serisinin New York Times çok satan yazarı…

Ergül Tosun

Kitap sayfası için iletişim:

[email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz