Dünyadaki mutsuzluğun nedeni akıl hastaları


Mutluluğu arttırmanın ve küresel ekonomiye katkı sağlamanın en iyi yolunun akıl hastalıklarını tedavi etmek olduğu ortaya konuldu.

“DEPRESYON VE ANKSİYETE, VERİMİ DÜŞÜRÜYOR”

GHC araştırmacıları raporda, “Akıl hastalığından muzdarip olan kişiler diğerlerine göre daha verimsiz oluyor. Bu kişiler başarılı bir şekilde tedavi edildiğinde ise küresel anlamda iyi sonuçlar elde ediliyor ve bu kazançlar terapi ve ilaç maliyetini aşıyor” dedi.

“TEDAVİDE HARCANAN HER DOLAR KAZANDIRACAK”

Araştırmada en sık karşılaşılan akıl hastalıkları depresyon ve anksiyete olarak belirlenirken, küresel nüfusun yaklaşık olan çeyreğinin hayatları boyunca bu iki hastalığı deneyimlediği vurgulandı. GHC araştırmacıları ayrıca, çalışma çağındaki nüfus arasında en yaygın hastalık olarak görülmesi sebebiyle akıl hastalıklarının küresel ekonominin büyümesinde “büyük bir engel” olduğunun altını çizerek, akıl hastalıklarını tedavi etmenin ulusal geliri kişi başı yüzde 5.0 arttıracağını ortaya koydu.

Dünyadaki mutsuzluğun nedeni akıl hastaları

Araştırma, depresyon tedavisinde harcanan her 1.0 doların küresel ekonomiye 2.5 dolar katkıda bulunacağını öngördü. Fiziksel sağlık hizmetleri maliyetlerinin dengede olduğu düşünülerek GHC araştırma kapsamında, tedavide harcanacak her 1.0 doların ekonomiye sağlayacağı 3.0 dolarla anksiyete bozuklukları tedavisinin en fazla net tasarruf gerçekleştireceğini vurguladı.