Dünya mirası bitki Agave, 30 yıl sonra çiçek açtı

0
21

Dünya mirası bitki Agave, 30 yıl sonra çiçek açtı

Agave Türkiye’de sabır otu olarak biliniyor

Antalya’nın Kumluca ilçesinde 30 yıl önce süs bitkisi olarak bahçeye dikilen Agave, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Bitki sadece bir kez çiçek açıyor

Turizmci 55 yaşındaki Ali Torun’un, Belen Mahallesi’ndeki evinin bahçesine kaktüs türlerinden sanarak diktiği ve Türkiye’de “sabır otu” olarak da bilinen bitki çiçeklendi.

Kaktüs sandığı bitki çiçek açınca, ana vatanı Orta ve Güney Amerika olan ve sadece bir kez çiçek açan Agave bitkisi olduğunu öğrenen Torun, uzun yıllar büyümeyen bitkinin son 4-5 ayda filizlenmesine şaşırdı.

Boyu 10 metre

“Bitkiye özel bir bakım yapılmadı”

Vatandaşlar, boyu 10 metreyi bulan ve UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Agave bitkisiyle fotoğraf çektirdi.

“Bahçede bir Agave daha var”

Dünya mirası bitki Agave, 30 yıl sonra çiçek açtı #1

Torun, yaptığı açıklamada, 30 yıldır bahçesinde bulunan bitkinin çiçek açtığını görünce şaşırdığını ifade etti. Bitkiye özel bir bakım yapmadığını anlatan Torun, şunları kaydetti:

“İlk diktiğimde ismini bilmiyordum. Yıllar sonra filizlenince araştırma yaptım. İsminin Agave olduğunu öğrendim. 30-40 yılda bir çiçek açmasından dolayı Türkiye’de ‘sabır otu’ olarak biliniyor. Biz de sabırla ne zaman çiçek açacağını bekliyorduk, bu yıl çiçek açtı, çok sevindik. Çiçek açtıktan bir, iki ay sonra bitkinin öldüğünü öğrendim. Her gün kontrol ediyorum.”

Dünya mirası bitki Agave, 30 yıl sonra çiçek açtı #2

Torun, bahçesinde bir Agave bitkisinin daha olduğunu ve onun da çiçek açmasını sabırla beklediklerini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz