Dışişleri Bakanlığı: İsrail, olayların baş sorumlusudur

0
180

Dışişleri Bakanlığı: İsrail, olayların baş sorumlusudur

“OLAYLARIN BU RADDEYE ULAŞMASININ BAŞ SORUMLUSUDUR”

İsrail’in Gazze Şeridi’nde düzenlediği ve çok sayıda Filistinlinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan saldırılara Türkiye’den sert tepki geldi.

“ASKERİ YÖNTEMLERE DERHAL SON VERMESİ SAĞLANMALI”

Dışişleri Bakanlığı, aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda masum insanın hayatını kaybetmesine yol açan hava saldırılarının şiddetle telin edildiğini bildirdi. Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilekleri iletildi.

FİLİSTİN İÇİN TELEFON DİPLOMASİSİ

Açıklamada, Mukaddes Ramazan ayında Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da Filistin halkını topraklarından sürmeye çalışan ve Mescid-i Aksa’da ibadet etmek isteyen Filistinlilere müdahalede bulunan İsrail, Filistin topraklarında olayların bu raddeye ulaşmasının baş sorumlusudur.” denildi.

İsrail’in söz konusu saldırgan ve tahrikkar politikalarının Orta Doğu’da şiddetin sona erdirilmesine ve diyalog ve uzlaşının hakim kılınmasına yönelik çabalara katkı sağlamayacağının açık olduğunun altı çizildi.

Dışişleri Bakanlığı: İsrail, olayların baş sorumlusudur #1

İsrail yönetiminin, ayrımsız ve orantısız güç kullanmak suretiyle Filistin halkının meşru hak ve taleplerini bastıramayacağını artık idrak etmesinin ve bölgede husumet ve gerilimi daha da artırmaktan başka bir amaca hizmet etmeyen bu tür askeri yöntemlere derhal son vermesinin sağlanmasının gerektiği kaydedildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, İsrail saldırılarına karşı uluslararası temaslarına işaret edilen açıklamada, “Bölgede gerilimin düşürülmesine ve İsrail’in saldırgan tutumuna son vermesinin sağlanmasına yönelik olarak BM, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve diğer uluslararası platformlarda atılabilecek adımlara ilişkin olarak İİT Genel Sekreteri’nin yanı sıra, bölge ülkeleri ve çeşitli Avrupa ülkelerindeki mevkidaşlarıyla telefon görüşmeleri gerçekleştirmektedir.” ifadesi kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı: İsrail, olayların baş sorumlusudur #2

Dışişleri Bakanlığı: İsrail, olayların baş sorumlusudur #3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz