Denizli’de sahte para ve ziynet operasyonu

0
106

Denizli’de sahte para ve ziynet operasyonu

3 AY BOYUNCA TAKİP EDİLDİLER

Denizli’de kuyumculuk yapan şüphelilerin, basımı yalnızca Merkez Bankası Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün yetkisinde olan milli ziynet altınlarını usulsüz şekilde gramaj ve ayarı düşürülerek üretip satışını yapmak suretiyle haksız kazanç elde ettikleri yönünde bilgi alındı.

4 KİŞİ YAKALANDI

3 ay süreyle yapılan fiziki takip ve detaylı çalışmalarda, Denizli’de kuyumcu olarak faaliyet gösteren şüphelilerin diğer kuyumculardan aldığı saf altınları farklı illerde bulunan illegal atölyelerde milli ziynet altınları şeklinde basımını yaptırarak tekrar Denizli’de satışa sunduklarının tespit edildi.

PİYASA DEĞERİ 10 MİLYON TL

Genişletilen soruşturmalar kapsamında Denizli merkezli Gaziantep ve Kahramanmaraş illerinde koordineli ve eş zamanlı olarak yapılan operasyonlarda, H.B., N.K., E.K. ve C.B. yakalandı.

Denizli de sahte para ve ziynet operasyonu #1

Şüphelilerin üzerlerinde ve tespit edilen adreslerinde yapılan aramalarda; 4290 adet çeyrek altın, 438 adet yarım altın, 1259 adet tam altın, 97 adet Ata altın, 79 adet Cumhuriyet Lira altın, 8587 adet 2 Euro madeni para, 1020 gram astar olarak tabir edilen altın, 8451 adet 2 Euro madeni para yapımında kullanın metal parça, 6 adet altın ve madeni para basımında kullanılan metal eritme, kesme, presleme makinesi, 48 adet çeyrek, yarım, tam, Cumhuriyet altını, Ata Lira ve Reşat altını mühür kalıbı, 3 adet madeni 2 Euro mühür kalıbı, 75 adet damgasız pul altın ele geçirildi. Soruşturma kapsamında ele geçirilen altınlar, yapancı menşeli madeni paralar ve baskı işlemlerinde kullanılan mühür kalıplarının yaklaşık piyasa değerinin 10 milyon TL olduğu değerlendirdi.

“Paraya Eşit Sayılan Değerde Sahtecilik ve Parada Sahtecilik” suçundan adli makamlara sevk edilen 4 kuyumcu tutuklandı.

Denizli de sahte para ve ziynet operasyonu #2

Denizli de sahte para ve ziynet operasyonu #3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz