Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, WhatsApp konusunda uyardı

0
152

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, WhatsApp konusunda uyardı

CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN UYARILAR

WhatsApp’ın, kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşacağını duyurması ve kullanıcıları bunu kabul etmeye mecbur bırakması, geçtiğimiz aylarda oldukça konuşulmuştu.

“VERİLER SİLİNMEDEN SUNUCUDA KALABİLİR”

15 Mayıs itibarıyla WhatsApp’ın verdiği süre sona ermiş ve sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılara kademeli olarak kısıtlama getirileceği bilgisi paylaşılmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, WhatsApp’ın yeni gizlilik güncellemesini kabul eden vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Koç, vatandaşların sözleşmeyi onaylamadan önce kişisel verilerin kullanımı hakkında önemli ayrıntıların incelenmesi gerektiğini söyledi.

whatsapp

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı, uygulama ile ilgili şu uyarılarda bulundu:

”Bazı durumlarda mesajlar da sunucularda saklanabilir. IP adresi, telefon numarası, konum gibi veriler toplanabilir. Kişisel verilerin kullanıcıların rızası dışında belirsiz süre saklama ihtimali de var.

Mesajlaşma, arama, durum, grup adı dahil tüm grup bilgileri, profil fotoğrafı, son görülme bilgisi ve hakkımdaki kısmındaki bilgileri en son ne zaman güncellediğini gibi bilgiler toplanabilecek.

Pil seviyesi, sinyal gücü, uygulama sürümü, bağlantı bilgileri, dil ve saat dilimi ve tanımlayıcılar gibi cihaza ve bağlantıya özgü bilgiler işlenebilecek.

Konumla ilgili özellikler kullanılmasa bile kullanıcının genel konumunu tahmin etmek için IP adresleri ve telefon numarası alan kodları gibi diğer bilgiler kullanılabilecek.”

Öte yandan Koç, yerli ve milli uygulama kullanmanın önemine dikkat çekti. WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesinin ardından kullanıcılar, popüler mesajlaşma uygulamasını boykot kararı almış ve alternatif uygulamalara yönelmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz