Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malezya Kralı Abdullah Şah ile görüştü

MALEZYA KRALI İLE GÖRÜŞTÜ

Türkiye, İsrail saldırılarına sahne olan işgal altındaki Filistin topraklarında yaşanan katliama karşı ilk andan itibaren sesini yükseltti.

MALEZYA’YA YAKIN İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile görüşmesinde, İsrail’in uyguladığı terörü ve işgali durdurmak için başta İslam alemi olmak üzere, tüm dünyayı harekete geçirmek üzere ellerinden geleni yapacaklarını vurgulamıştı.

KATAR EMİRİ İLE DE GÜNDEM FİLİSTİN

Bu gelişme ışığında Dışişleri Bakanlığı da telefon diplomasisini yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Diğer taraftan Erdoğan, Malezya Kralı Sultan Abdullah Şah ile telefonda görüştü.

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, ikili ilişkiler ile İsrail’in Mescid-i Aksa’ya ve Filistinlilere yönelik saldırıları ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dan yoğun görüşme trafiği #1

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya saldırarak Filistinlilere yaşattığı zulüm karşısında, tek yürek ve tek ses olmak gerektiğini belirterek, Türkiye ve Malezya’nın bu konuda Birleşmiş Milletler ve İslam İşbirliği Teşkilatı başta olmak üzere ilgili tüm platformlarda yakın iş birliği yapacağına inandığını ifade etti.

Görüşme trafiği, Katar Emiri Al Sani ile devam etti. Görüşmede İsrail’in Mescid-i Aksa’ya ve Filistinlilere yönelik saldırıları ele alındı.

Erdoğan, İsrail’in saldırılarına karşı bölge ülkeleri ve uluslararası kamuoyunun harekete geçirilmesi için Türkiye ve Katar’ın yapacağı çalışmaların önemini vurguladı.