Çiçek sektöründen 4,5 ayda 44 milyon dolarlık ihracat

0
116

Çiçek sektöründen 4,5 ayda 44 milyon dolarlık ihracat

“BU YIL ANNELER GÜNÜ’NDE İHRACAT YÜZDE 100 ARTTI”

Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Yılmaz, sektörde söz sahibi ülkelerin salgın sürecinde gerekli üretimi yapamamaları ya da ulaşımda yaşadıkları sıkınlar nedeniyle Türkiye’deki ihracatçıların arttığına değindi.

Çiçek sektöründen 4,5 ayda 44 milyon dolarlık ihracat  #1

14 Şubat Sevgililer Günü ve Anneler Günü gibi özel günlerin de etkisiyle yıla iyi bir başlangıç yaptıklarını ifade eden Yılmaz, Anneler Günü’nde ihracatın geçen yıla göre yüzde 100 artışla 35 milyon daldan 70 milyon dala çıktığını kaydetti.

“SEKTÖR 83 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR”

Yılmaz, rakamların yüz güldürdüğünü vurgulayarak, “Yurt dışı satışlarında rekor diyebileceğimiz bir yıl yaşıyoruz. Geçen yıl 107 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiştik, bu yıl 4,5 ayda bunun yüzde 41’ine ulaştık. Şu ana kadar sektörün ulaşabildiği en yüksek rakamlara ulaşmış durumdayız. Geçen yılki rakamın üstünde bir ihracatı gerçekleştireceğimizi söyleyebiliriz.” diye konuştu.

Bu yıl ihracat yapılan ülke sayısında artış olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Genel olarak sektör, 83 ülkeye ihracat yapıyordu, bu yıl öyle tahmin ediyorum ki bunun üzerine çıkacağız. Talep gelen ilave ülkeler var. Türkiye’de üretilen çiçekleri dünyanın dört bir yanına göndereceğiz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz