Beyaz Saray, Ukrayna’ya askeri yardım paketinin dondurulduğu iddialarını reddetti

0
151

Beyaz Saray, Ukrayna’ya askeri yardım paketinin dondurulduğu iddialarını reddetti

UKRAYNA’NIN EGEMENLİĞİ VE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE SARSILMAZ DESTEĞİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, yaptığı yazılı açıklamada, “Ukrayna’ya güvenlik yardımımızı geri çektiğimiz fikri saçma. Sadece geçen hafta, ABD-Rusya zirvesi yaklaşırken, aralarında silahların da olduğu 150 milyon dolarlık güvenlik yardımını Ukrayna’ya verdik.” ifadesini kullandı.

POLITICO’DAN “UKRAYNA’YA YARDIM” İDDİASI

Kongre onayını alan Ukrayna yardımlarının tamamını şu ana kadar bu ülkeye ulaştırdıklarının altını çizen Psaki, söz konusu zirveden iki gün önce Biden’ın NATO’da yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya yardımların süreceği mesajını verdiğini anımsadı.

Beyaz Saray, Ukrayna ya askeri yardım paketinin dondurulduğu iddialarını reddetti #1

Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi durumunda Ukrayna’ya ek fonlar sağlamaya da hazır olduklarını kaydeden Psaki, “Biden’ın Putin’e de doğrudan söylediği gibi, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğimizi sürdüreceğiz.” mesajını verdi.

Beyaz Saray, Ukrayna ya askeri yardım paketinin dondurulduğu iddialarını reddetti #2

Politico gazetesinin üst düzey yetkililere dayandırdığı haberinde, Rusya’nın nisan ayında Ukrayna sınırına askeri yığınak yapmasının ardından Beyaz Saray’ın Ukrayna’ya bir yardım paketi üzerinde çalışmaya başladığı belirtilmişti.

Haberde, Ukrayna için 100 milyon dolarlık silah yardımı hazırlandığı ancak söz konusu paketin 16 Haziran’daki Biden-Putin zirvesi öncesi dondurulduğu ileri sürülmüştü.

Söz konusu yardım paketinin içinde kısa menzilli hava savunma sistemleri, küçük silahlar ve tanksavar silahların yer aldığı kaydedilmişti.

Beyaz Saray, Ukrayna ya askeri yardım paketinin dondurulduğu iddialarını reddetti #3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz