Berlin’de kafe ve restoranların dış alanları müşterilere açıldı

0
213

Berlin’de kafe ve restoranların dış alanları müşterilere açıldı

KISITLAMALAR GEVŞETİLİYOR

Almanya genelinde koronavirüs insidans değerlerinin istikrarlı bir şekilde 100’ün altına düşmesiyle, ülke genelinde bazı kısıtlamalar kaldırılmaya başlandı.

MEKANLARIN İÇİNDE SERVİS YASAK

Mart ayında Federal Hükümet ve eyalet başkanlarının birlikte aldığı kararlar gereği, yeni vaka sayılarının 5 gün üst üste 100’ün altında olduğu bölgeler, kısıtlamaları gevşetme yoluna gidiyor. Son dönemde ülke genelinde azalan vakalar sonucu Almanya’da pek çok eyalet salgın kısıtlamalarını esnetiyor.

2 SAAT OTURMALARINA İZİN VERİLİYOR

Bu doğrultuda başkent Berlin’de bugünden itibaren restoranlar, kafeler, çay bahçeleri dışarıya masa-sandalye koyabilecek ve dışarı servis yapabilecek.

BERLİN HALKINDAN YOĞUN İLGİ

“ÇOK SAYIDA REZERVASYON ALDIK”

“DAHA ÖNCE BÖYLE BİR ŞEY YAŞAMADIK”

Restoran, kafe izin şimdilik sadece aşı belgesi olanlar, 24 saat geçerli negatif hızlı test belgesi olanlar yararlanabiliyor. Yine son 6 ay içerisinde koronaya yakalanmış ve iyileşmiş olanlar da antikor geliştirmiş olacaklarından bu hizmetten yararlanabiliyor.

BERLİN’DE TOPLAMDA 176 BİN 753 KİŞİ KORONAVİRÜSE YAKALANDI

Yine masaya oturmak isteyen müşteri cep telefonuna indireceği barkot okuyucuyla gittiği mekânda kaydını yaptırması gerekiyor. Bulaşma riskinin açık havada daha az olduğundan yola çıkılarak alınan kararlar gereği, şimdilik iki farklı aileden en fazla 5 kişi aynı masada oturabiliyor. Mekânların içerisinde servis ise kesinlikle yasak. Müşterilerin 2 saat oturmalarına izin veriliyor.

Berlin’de kafe ve restoranların dış alanları müşterilere açıldı #1

Restoran, kafe ve çay bahçelerinin dış mekanlarını kullanabildikleri için memnun olan Berlin’de yaşayanlar aşı, test gibi zorunluluklardan şikâyetçi. restoran çalışanı İdris Dağdeviren, uzun aradan sonra müşterilerine hizmet verebilecek olmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

İlk gün itibarıyla çok sayıda rezervasyon aldıklarını dile getiren Dağdeviren, “Uzun bir zaman sonra dışarıda da olsa izin verildi, bazı şartlar altında. Müşterilerimizden yoğun ilgi var. Millet sıkıldı, kendini dışarı atmak istiyor. Dışarıda çay kahve içmek istiyor, yemek yemek istiyor” dedi.

Dışarıda oturma şartlarını da açıklayan Dağdeviren, iki farklı aileden en fazla 5 kişinin aynı masada oturabileceğini, 24 saat geçerli olan negatif hızlı testi ibraz eden müşterileri ya da aşı belgesi olanları müşteri olarak kabul edebileceklerini belirtti.

Berlin’de kafe ve restoranların dış alanları müşterilere açıldı #2

Müşteri Vedat Kaya ise, sabah erkenden kalkıp, dışarıda oturabilmenin keyfini yaşamak istediğini söyledi. Daha önce böyle bir şey yaşanmadığı için zorluk çektiğini söyleyen Kaya, “Uzun bir 6 aylık süreden sonra dizlerimiz çürüdü artık dikile dikile. Alışkanlıklar var yıllardır, daha önce böyle bir şey yaşamadık. İnsanın alışkanlıkları gitti mi zor oluyor. Bugün de sabah erken kalkıp keyfini yaşamak istedik. Psikolojik olarak onun keyfini çıkaralım dedik” ifadelerini kullandı.

Test ve aşı zorunluluğunun yorucu olduğuna da değinen Vedat Kaya, bir yerlerde oturabilmek için her gün yeniden test yaptırmanın zor olduğunu kaydetti.

Berlin’de salgının başından bu yana 176 bin 753 kişinin koronavirüse yakalandığı, 3 bin 422 kişi koronavirüse bağlı hastalıklardan hayatını kaybettiği bildirildi. Başkentte ilk aşısını olanların oranı yüzde 35,8 olarak kayda geçerken, iki aşıyı da vurulanların oranı yüzde 13,99 olarak belirlendi.

Alınan kararlar gereği kentte insidans değerlerinin yine 100’ün üzerine çıkması halinde, gevşeme rafa kaldırılacak ve eski kısıtlamalar tekrar uygulanacak.

Berlin’de kafe ve restoranların dış alanları müşterilere açıldı #3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz