Belçika’da birliğinden ağır silahlarla firar eden aşırı sağcı asker aranıyor

0
190

Belçika’da birliğinden ağır silahlarla firar eden aşırı sağcı asker aranıyor

ANTİ TANK ROKETİ, AĞIR MAKİNALI VE MÜHİMMATLA KAYBOLDU

Avrupa’da son yıllarda giderek yükselen İslam ve yabancı karşıtlığı, bölgedeki ülkelerin ordularına yayılıyor.

SALGINLA MÜCADELE GÖREVLİSİNİ TEHDİT ETTİ

Belçika’da sağır silahlarıyla birliğinden firar eden asker için polis alarma geçti.

POLİS VE ÖZEL HAREKAT, 12 BİN HEKTARLIK ORMANI TARIYOR

Jürgen Conings isimli 46 yaşındaki askerin görevli olduğu üsten anti tank roketi, ağır makinalı silahlar ve mühimmatlar çalarak firar ettiği bildirildi. Bunun üzerine daha önce radikal sağ görüşleri olduğu belirlenen askeri bulmak için Belçika’nın birçok yerinde operasyon başlatıldı.

BÖLGEDEKİ CAMİLER, ÖNLEM AMACIYLA KAPATILDI

Belçika da birliğinden ağır silahlarla firar eden aşırı sağcı asker aranıyor #1

“ORDUDA RADİKAL ASKER” TARTIŞMASI

Conings’in Belçika’nın koronavirüs salgınıyla mücadelesini koordine eden virolog Marc Van Ranst ve ailesine yönelik tehdit içeren mesajlar gönderdiği tespit edildi. Van Ranst ve aile güvenli bir yere götürüldü.

30 ORDU MENSUBU GÖZLEM ALTINDA

Belçika da birliğinden ağır silahlarla firar eden aşırı sağcı asker aranıyor #2

SİLAHLARA NASIL ULAŞTIRI SORUŞTURULUYOR

Van Ranst ve ailesine saldırı düzenlemesinden endişe edilen Conings’in Limburg kenti yakınlarındaki ormanlık bir alanda saklandığı şüphesiyle bölge özel harekat ekipleri gönderildi. Polis, firari askerin aracını terk edilmiş buldu. Araçta ise 4 anti tank roketi bulunduğu açıklandı.

Conings’in yanında hala ağır silahlar ile mühimmat bulunduğu ve 12 bin hektarlık ormanda yaya olarak kaçtığı tahmin ediliyor. Bölgede yaşayanlar doğal park olan ormanlık bölgeye gitmemeleri için uyarıldı.

Belçika da birliğinden ağır silahlarla firar eden aşırı sağcı asker aranıyor #3

Firari askerin bir terör saldırısı düzenleyebileceği, bu ihtimal nedeniyle kaçtığı bölge olan Limburg kenti civarındaki camilerin de önlem amaçlı geçici olarak kapatıldığı belirtildi.

Belçika polisi, bazı camileri de ibadet sırasında kapılarının kilitli olması için uyardı.

Belçika da birliğinden ağır silahlarla firar eden aşırı sağcı asker aranıyor #4

Jürgen Conings’in ağır silahlarla firar etmesinin ardından radikal görüşlere sahip askerlerin Belçika ordusunda hala nasıl görev yapabildikleri sorusu gündeme geldi.

Belçika da birliğinden ağır silahlarla firar eden aşırı sağcı asker aranıyor #5

Firardan sonra Conings’in aşırı sağ görüşleri nedeniyle Belçika’nın terör tehditlerini değerlendiren Tehdit Analizi Koordinasyon Kurumu tarafından “olası terör tehdidi” olarak gösterildiği ortaya çıktı. Conings gibi yaklaşık 30 ordu mensubunun aşırı sağ gruplara sempatileri nedeniyle gözlem altında oldukları bildirildi.

Bu tür kişilerin silahlara erişiminin bulunmaması gerektiği, Conings’in silahlara nasıl ulaştığı konusunda soruşturma yürütüldüğü kaydedildi. Belçika Savunma Bakanlığı, bu tür askerlerin tespit edilip ortaya çıkarıldığını, tehdidin asgari düzeyde olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz