Bayramda EFT/havale yapılır mı? EFT ne zaman hesaba geçer?

0
192

Bayramda EFT/havale yapılır mı? EFT ne zaman hesaba geçer?

BAYRAMDA HAVALE VE EFT YAPILIR MI?

Arefe günü resmi kurumlar yarım gün çalıştı. Öğlenin ardından Ramazan Bayramı tatiline başladı. Bundan dolayı EFT gibi bankacılık işlemleri ve özel ve tüzel kişilerin işlemleri, 18 Mayıs Pazartesi günü yapılabilecek.

EFT NE ZAMAN HESABA GEÇER?

Ramazan Bayramı’nın yanı sıra bütün resmi tatil günlerinde EFT işlemi yapılamaz. İnternet üzerinden veya ATM’den yaptığınız EFT işlemi, ilk iş günü gerçekleşir. Havale işlemiyse her gün her saat yapılabilir.

Dolayısıyla 13-14-15 Mayıs 2021 günlerinde idrak edilen Ramazan Bayramı’nda ve 16 Mayıs 2021 Pazar günü farklı bankalar arasındaki EFT işlemleri geçerli olmayacak. Bu tarihlerde yapılan EFT para transferi, 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü işleme konacak.

Türkiye’de E.F.T. sistemi  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (T.C.M.B). tarafınca işletilmekte olan bir sistem olup, sistem çerçevesi T.C. Bankalar Kanunu tarafından düzenlenmektedir. Gün içi işlemler 08.30 – 17.30 arasında gerçekleştirilebilmekte olup, sistem ile ilgili sorumluluk T.C.M.B.’na aittir. Dolayısıyla bayram tatili olması, EFT işlemlerinin hesaba geçmesine mani olacaktır.

 

Bayramda EFT/havale yapılır mı? EFT ne zaman hesaba geçer? #1

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz