Başbakan Yıldırım 15 Temmuz sempozyumunda


Başbakan Binali Yıldırım, “Uluslararası 15 Temmuz Sempozyumu”nda konuşuyor.

“20 TEMMUZ DARBESİ DİYE BİR ŞEY ÇIKARDILAR”

Başbakan Yıldırım şu ifadeleri kullandı;

DARBE YAŞAMAYAN KİŞİ YOK”

“Ana muhalefetin ‘adalet’ adı altında FETÖ’cüleri masum gösterme çalışmalarına şahit oluyoruz. ‘Kontrollü darbe’ tutmadı, şimdi de ’20 Temmuz darbesi’ diye bir şey icat ettiler.

“HAİNLER CEZALARINI ALACAKLAR”

Sadece FETÖ ile değil, 3 terör örgütü ile mücadele eden bir ülkeyiz. Bu kararlı mücadele devam edecek.

“ALMANYA 500 BİN ÇALIŞANI KAPININ ÖNÜNE KOYDU”

Başbakan Yıldırım 15 Temmuz sempozyumunda

“81 İL SOKAKTAYDI”

Yıldırım’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

“20 TEMMUZ DARBESİ DİYE BİR ŞEY ÇIKARDILAR”

“Şehit yakınlarımızın, gazilerimizin hep yanlarında olacağız.

“KARARLI MÜCADELE DEVAM EDECEK”

15 Temmuz’da da yine Sayın Cumhurbaşkanımızla beraber Gazi Meclis’in özel oturumunda beraber olacağız.

“ERBAKAN VE ERDOĞAN DIŞINDAKİ LİDERLER ÖRGÜTLE HEP İYİ GEÇİNDİ”

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup da darbe yaşamayan bir kişi yok maalesef. Umut ediyorum, 15 Temmuz 2016’dan sonra dünyaya gelen yurttaşlarımız bir daha böyle acı olay yaşamaz.

“OHAL MADURİYETİ”

Hainler hak ettikleri cezayı hukuk içinde alacaklar. Bunların pişkince masum rolü oynamalarından kimse etkilenmesin.

“MAHKEMELERDEKİ TİYATRONUN AMACI…”

Her şey dünyanın gözü önünde oldu. 1 dolara üniformalarını sattılar, ruhlarını sattılar. Şunu dünya alem bilsin, ihanetlerinin bedelini ödemeyen tek bir FETÖ’cü kalmayana kadar bu mücadele devam edecek.

Hiçbir devlet kendisine sadakat göstermeyenlerle çalışmaz. Bu genel kural. Almanya birleştiğinde 500 bin devlet çalışanı kapının önüne koydu. Kendi içinde hainler olduğunu bile bile nasıl ülkeyi yöneteceksiniz?

Milyonlar, darbenin en yoğun hissedildiği Ankara’da, İstanbul’da değil, 81 ilde sokaklardaydı, tankların üzerindeydi. Birbirlerini o güne kadar görmemiş insanlar ölümüne kardeş oldu. O gece bütün dünyaya Türk milletinin gücünün gösterildiği gün. Düşmanların bir kez daha korkudan titretildiği gün. Hiç birbirini tanımıyan insanlar birbirine kol kanat gerdiler.

Ana muhalefetin ‘adalet’ adı altında FETÖ’cüleri masum gösterme çalışmalarına şahit oluyoruz. ‘Kontrollü darbe’ tutmadı, şimdi de ’20 Temmuz darbesi’ diye bir şey icat ettiler.

Sadece FETÖ ile değil, 3 terör örgütü ile mücadele eden bir ülkeyiz. FETÖ mensubu olduğu belirlenenler kamu ile ilişiği kesildi. TSK’nın her kademesine sızmış terör elemanları büyük ölçüde tasfiye edildi. Örgütle çalışan STK’lar, yayın organları kapatıldı. Bu kararlı mücadele devam edecek.

Bu örgütün ortaya çıktığı 1966’dan beri bu örgütle mücadele eden iki iktidar var. Rahmetli Erbakan ve Recep Tayyip Erdoğan. Bunun dışında siyasi liderler örgütle hep iyi geçinmiştir. FETÖ ile ilgili mücadelede kuşkusuz atılacak adımlar var. Mücadele kararlılıkla devam edecek. İnancınızı kaybetmeyin, bize destek verin.

Memuriyetten çıkarılanlarla ilgili itiraz yolunu açtık. OHAL’de memuriyetine son verilenler yargıya gidemiyordu. Komisyon, 17 Temmuz itibarıyla çalışmalarına başlıyor. Hazırlıkları bitti, dosya kabul etmeye başlayacak. 7 hakimden oluşuyor, 200’e yakın uzmanla çalışacak.

Mahkemelerde yapmaya çalıştıkları ‘Adil yargılama hakkımız verilmedi’ gibi bir tezgahla uluslararası mahkemelere gitmek. Mağdurlara tavsiyem şudur, sabredin.

Hangi tiyatroyu yaparlarsa yapsınlar bu yaptıklarının karşılığını görecekler. Hukuk içinde hak ettikleri cezayı en ağır şekilde alacaklar. Onların elinden bu itirazları almamız lazım. Kararlılıkla bu davaların seyrini izlememiz lazım.”